Predestination (2014)

What comes first, the chicken or the egg?

Son gizli görevinde olan bir ajan (Ethan Hawke) The Fizzle Bomber isimli suikastçıyı durdurarak 10.000 New York’lunun hayatını kurtarmakla görevlendirilir. Bu sırada tanıştığı gizemli biri..
Ne desem spoiler olacaktı, cümleyi tamamlayamadım ve o yüzden susmak istedim.
Zamanda yolculuk filmlerine bayılırım. Sadece kafamın çalışmasını sağladıkları için bile izlenmeye değer. Uykulukuytu’yu ilk açtığımda sadece zamanda yolculuk filmleri üzerine yazmıştım bir süre. Sonra film kalmayınca diğer filmlere geçmiştim. O zamanlar çıksaydı ya karşıma Predestination.
Predestination’ı diğer zamanda yolculuk filmlerinden ayıran ve bir kısmına yaklaştıran içindeki döngü yani loop. Back to the Future, Timecrimes, Primer, Looper ve Triangle’da benzer döngüler konu edilmişti. Ama şu kadarını söyleyeyim, şaşırtıyor. Yani mutlaka tahmin edemeyeceğiniz şeyler karşınıza çıkıyor.
Bu arada filmin içinde ipuçları da var. Bazen bir şaka yoluyla bazen de bir şarkı ile seyircinin beynine yazılabiliyor. İlk yarı biraz ağır ilerliyor sakın uyutmasın sizi, çünkü sonra bir anda hareketleniyor.
Uykulu Kuytu Puani: 4Filmin Avustralyalı ikiz yönetmen kardeşleri Michael Spierig ve Peter Spierig. Kendilerini Daybreakers ve Undead ile hatırlayacağız. Ethan Hawke’ı biliyoruz zaten ama Sarah Snook gelecek vadeden bir oyuncu ve onu dün izlediğim Jessabelle’le hatırlıyorum. Yolu açık olsun.
Filmi çok beğendim.
Not:Film Robert Heinlein’ın 1959 tarihli All You Zombies isimli kısa hikayesinden uyarlanmış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.