As Above, So Below (2014)

Abandon All Hope Of Not Hurling, Ye Who Enter Here

Babası gibi bir tarih profösörü olan Scarlett, babasının yarım bıraktığı işi tamamlamak ve Filozof Taşı’nı (Philosopher’s Stone) bulmak istemektedir. Yoğun araştırmaları sonucu yolu Paris’e çıkar ve burada içlerinden birisi eski arkadaşı ve biri de kameramanı olmak üzere 5 kişiyle Paris’in yeraltı mezarlarında (catacomb) keşfe çıkar. Scarelett’e göre Filozof Taşı bu catacombların birinin içinde bir hazineyle birlikte saklanmıştır. Diğer 3 kişiyi de zaten hazine vaadiyle gruba dahil eder. Yaşayacakları basit bir define aramasının ötesine geçecek ve en derin korkularıyla yüzleşeceklerdir.

Filmin konusu içinde eski Mısır hiyoraglifleri, Dante’nin Inferno’su, İncil, Mitraizm gibi çok eski bazı inanış, hikaye ve dinlere selam gönderiliyor. Bazıları daha ön plana çıkarılarak, alıntılarla konuya dahil ediliyor.

Buluntu görüntü formatıyla çekilmiş filmde, her bir oyuncunun kendi kamerasının olması ve bizlere de farklı açılardan gösterilmesi dikkat çekici olmuş. Ve belki biraz daha ürkütücü ve gerçekçi. Yalnız özellikle ikinci yarıdan itibaren bu kamera kullanımı mide bulantısı yaratabilecek seviyeye geliyor.

Filmi izlerken aklıma en beğendiğim korku filmlerinden biri geldi; The Descent. Ve onda sanırım, buluntu görüntü formatı kullanılmamıştı. Gene de gerçekliğinden şüphe etmemiştim ve hatta uzun süre etkisinde kalmıştım.

Filmin yönetmeni John Erick Dowdle. Kendisini Rec’in remake’i Quarantine ve Devil ile hatırlayacağız. Her ikisi de klastrofobik filmlerdi.

Uykulu Kuytu Puani: 3Blair Witch’den beri süregelen bu buluntu görüntü formatından bıkmadıysanız ve biraz da Indiana Jones, Tomb Raider gibi filmleri seviyorsanız bu film tam size göre.

Korku?

Keşiflerle eğlenceli bir film olmuş. Bir iki sahnede korku öğesi bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.