The Babadook (2014)

Ba-ba-ba… dook! Dook! DOOOOOKH!

 

Kim demiş kadınlar korku filmi çekemez diye, bal gibi çekiyorlar işte. Filmimiz Avustralya’dan geliyor. Yönetmeni Jennifer Kent ve kendisinin ilk uzun metrajlı filmi. Daha önce 10 dakikkalık bir kısa film çekmiş Monster, ki Babadook’a altyapı olmuş.

Amelia’nın eşi onu doğuma götürürken ölmüştür ve Amelia oğlunu tek başına büyütmek zorunda kalmıştır. Oğul Samuel oldukça hareketli ve problemli bir çocuktur. Bu anneyi de bıktırmaktır. Çocuğun dilinden Babadook isimli canavar bir türlü düşmemektedir. Bu aynı isimli kitaptaki bir karakterdir. Zamanla Babadook Amelia’ya da görünecek ve hayatları kabusa dönecektir.

Spoiler!!! Göster

The Babadook dook dook. Bunu yazmayı ve söylemeyi seviyorum. Beni etkiledi. En çok kitabı beğendim. Ve hatta filmden sonra sitesine üye olarak kitabı almayı bile denedim.

the-babadook-

Başka etkileyen şeyler de oldu. Sesle gelen görüntü efektleri değil ama birkaç yerde annenin canavara dönüşmesi ve hatta bir tanesinde kapıya tırmanıp kapıyı ayaklarıyla kırması etkileyiciydi. Kameranın gücü ve zayıflığı anlatmak üzere karakterleri alçaktan veya yüksekten göstermesi gözden kaçmıyordu ve çok başarılıydı. Ve gece gündüz geçişleri tabi ki..

Bir diğer dikkatimi çeken de oyuncuların ne kadar başarılı olduklarıydı. Anne neyse büyük falan deriz de o çocuk neydi öyle. Ve bir de film boyunca çocuğa yaşatılanlar da az buz değildi.

Uykulu Kuytu Puani: 4Bu bir korku filmi sayılmayabilir, doğrudur psikolojik korku belki doğru kelime ama o hale geldikten sonraki dünyayı anlatmakta çok başarılı.

Not: Babadook bir anagram ;)

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.