Finding Vivian Maier (2013)

VIVIAN: Well, I suppose nothing is meant to last forever.

 

Hiç tanımadığınız birine ait büyük bir kutu film negatifi bulsanız ne yapardınız? John Maloof’un başına gelen bu işte. Negatifler elinde, bir de bilgi Vivian Maier diye, yollara düşüyor.

Amelié’de vardı böyle bir sahne. Amelie de bir kutu ve içinde bir takım çocukluk eşyası bulup sahibinin peşine düşüyordu. Bu araştırma sonucunda da insanların hayatına müdahele etmeye başlıyordu.

John, Vivian’ı araştırmaya başlarkan ne çıkacağı hakkında hiç bir fikri yok. Zamanla Vivian’ı anlamaya ve onunla özdeşleşmeye başlıyor. Vivian gerçekte Fransız aksanıyla konuşan New York’da yaşıyan bir dadı. Gizemli bir kişilik, çalıştığı evlerdeki insanlar bile onu Fransız sanmış. Aslında alakası olmadığını öğreniyoruz. O aksanı kendi yapmış. Ve boş kalan tüm zamanını fotoğraf çekmeye adamış.

Finding Vivian MaierFotoğrafları birbirinden güzel. Çok güzel bir söz vardı belgeselde hakkında; Vivian insan’ı sevdiği için dadılık yapıyor diye. Fotoğraflarında değişik insanları, mimikleri ve hareketleri görüntülemiş. Ne yazık ki öldükten sonra şöhrete sahip olabilmiş.

Uykulu Kuytu Puani: 4Ben izlerken hep John Maloof’u düşündüm. Bu idol araştırma bittikten sonra ne yapacak diye. Tim’s Vermeer’de de aynı şeyi düşünmüştüm. Sonuçta her ikisi de bir kaç yıl boyunca uğraştılar.

Fotoğraf karelerini ve belgeselleri seviyorsanız izlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.