Paperhouse (1988)

Is anybody there?

Anna isimli 13 yaşındaki çocuk okulda yaramazlık yapar hemen akabinde de bayılır. O gün onun doğum günüdür. Eve giderken yolda annesine numara yaptığını söyler ve tekrar okula bırakılır. Bir kere daha bayıldığında artık yatağa mahkum olmuştur. Yattığı yerden yaptığı resimler gerçek hayatla kesişecek ve gerçek-hayal birbirine karışacaktır.

Paperhouse 1988 yapımı bir İngiliz filmi. O dönemin öğelerini barındırıyor. Psikolojik korku türüne girecek bu film bir çocuğun içsel dünyasını, korkularını, hayata bakışını çok güzel  veriyor.

Korku, alkolik babanın rüyaya dahil olmasıyla ortaya çıkıyor. Bu olanı biteni çocuk tarafından görmek gibi. Ve daha kötüsü baba göremiyor. Gözleri kapalı. Anna, gerçek hayattaki babanın alkol aldığı zaman bambaşka bir kişiye dönüştüğünü çoktan anlamış.

Uykulu Kuytu Puani: 4Film, Catherine Storr’ın Marianna Dreams’inden uyarlanmış. Kitapta da böyle miydi bilmiyorum ama filmin sonu havada kalıyor. Hayale mi geçtik, gerçekte mi kaldık çok anlaşılmıyor. Yine de ben çok beğendim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.