Lilting (2014)

I want to move, but I have nothing to move to, and nowhere to go.

The scars beneath my skin suddenly surface and I get scared.

Scared of being alone. ~Junn

Çinli ve Kamboçyalı olan Junn ve oğlu Kai Londra’ya yerleşmişlerdir. Kai’ın bir de erkek sevgilisi vardır. Bu durumu anneye açıklayamadığı için, annesini yaşlılar evine yerleştirir. Tam açıklamaya karar verdiğinde ise trafik kazası geçirir ve ölür. Bundan sonrası Junn ve sevgili Richard’ın Kai’in yasının acısını paylaşmaları üzerine kurulacaktır.
Junn Londra’da olmasına ragmen hiç İngilizce öğrenememiş. Bir dönem geliyor ki Richard ona çevirmen tutuyor.

Liltin

Yine bir dönem geliyor ki, o çevirmene bile gerek kalmayan bir dili okumaya başlıyoruz. Buralar filmin zirve yerleri. Basit bir gay filmi olmaktan çıkmış ve insan psikolojisini anlamamızı sağlayan bir film haline gelmiş. Bazı sahnelerde filmin donuyor olması da keza bu durumu desteklemiş.
Junn Richard’I kıskanıyor, Richard da Junn’u. Aslında paylaşamadıkları Kai. Kai da gittiğine göre ondan ne kaldıysa onu paylaşmaya başlıyorlar.
Perfume’dan hatırlayacağımız Ben Whishaw Richard’ı oynuyor. Yolu açık olsun, ben çok seviyorum. Yine Crouching Tiger Hidden Dragon’daki kötücül Jade Fox rolüyle hatırlayacağımız Pei-pei Cheng de Junn’u canlandırıyor.

Uykulu Kuytu Puani: 4Lilting bir acı etrafında farklı alt yapılardan gelen insanların kenetlendiğini gösteren güzel bir film olmuş.

Not: Sundance Film Festivalinden Sinematografi ödülünü almış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.