Paranormal Asylum: The Revenge of Typhoid Mary (2013)

“You don’t believe in ghosts?”

Sonunda Tifolu Mary’nin Laneti’ni buldum ve izledim. Epeydir bu filmi aradığım için çok kötülemek istemiyorum (nasıl yapacaksam).

Tifolu Mary adından da anlaşıldığı gibi Tifo olmuş ve bunu yaymış bir kızdır. 1900lerin başında bir hastaneye kapatılır ve orada ölür. İki tane sinemacı arkadaş bir asır kadar sonra Mary’nin başına gelenleri araştırmak üzere yola çıkarlar.

Şimdi, filme direk kötü demek istemiyorum kötü ne önce onu açıklayayım. Bir kere manzaralar süperdi. Yani Dabbe’deki ne alaka Kütahya’nın gezilecek görülecek yerleri gibi güzel mekanlar seçilmişti. Gerek var mıydı, tartışılır. Oyunculuk diye bir şey pek söz konusu değildi. Karakterler konuşmadıkları zamanlarda eh diyebildim. Replikler felaketti. Öyle mi tepki verilir böyle bir şeye dediğim çok zaman oldu. Konu bütünlüğü diye bir şey söz konusu değildi. Konu dallanmış budaklanmış basit bir fikir gibi dursa da sadece Mary etrafında kalsaymış daha güzel olurmuş. Belki de kaldı da ben anlamadım. Makyajlar kahkaha attırıcıydı. Morg Prensesi’nden bu yana böyle iddialı maske görmemiştim. Ve bir de çok acayip şöyle şeyler beni rahatsız etti örneğin; iki kişi telefonla konuşuyor yakın yerlerdeler birinde hava kapalı ve yağmurlu diğeri günlük güneşli falan. Daha yazmıyım en iyisi mi. Yalnız izlerken aklıma şu geldi. Öğretimde bir metod vardır, yanlış üzerinden doğruyu göstermek gibi. Bu film sinema derslerinde okutulabilir diye düşünüyorum. Yani buna bakan ne yapmaması gerektiğini kolayca anlar.

Uykulu Kuytu Puani: 1Yine de, ileride bu filmin kült statüsüne ulaşacağını düşünüyorum.

Not: Yalnız izleyip heba etmeyin filmi, yanınızda kafa dengi arkadaşlar olsun mutlaka, gülme garantilidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.