Annabelle (2014)

Crazy people do crazy things.

Annabelle; The Conjuring’in belki de en çapıcı yeri olan tüyler ürperten mistik eşya odasındaki bebeğin ta kendisi. Film daha da geçmişe, 60lara giderek Annabelle’in ortaya çıkışına ışık tutuyor. Yeni evli ve hamile bir çift Californiya’da bir eve taşınırlar. Kadının oyuncak koleksiyonu vardır. Her ne kadar bebeği için gibi dursa da, onca korkutucu bebek anca bir büyükte olur diyerek geçiyorum burayı. Bebek koleksiyonunun eksik parçası olan Annabelle’in gelişiyle bir takım tüyler ürpertici şeytani olaylar yaşayacaklardır.

Filmin 60’larda geçiyor olması akla o dönemin korku filmlerini getiriyor. Ben en çok 1969 yapımı Rosemary’nin Bebeği ile benzerlik kurdum. Konu açısından da bir benzerlik söz konusu. Ve hatta filmin başında Manson çetesi hakkında da televizyon haberi vardı. Bu bile izlemeye devam etmeme yetti. Kostümler, evler de cabası. Bir diğer hoşuma giden şey de oyuncaklar oldu. Annabelle bir tarafa, diğer bütün oyuncakları ve oyucak odasını çok beğendim.

Uykulu Kuytu Puani: 4Gelelim korku dozajına; bazı sahnelerde gerçekten sıçradım. Bir tanesinde de bağırdım. Film bitince keşke saklasaydım da Cadılar Bayramında izleseydim diyecek kadar hoşuma gitti. Yanlış anlaşılmasın çok korkunç demiyorum ama yaratılmış dünyası, nostaljisi ve The Conjuring’den bildiğimiz bir öğenin kullanıyor olmasıyla ben çok beğendim.

Not: Filmdeki başrol oyuncusunun gerçek ismi Annabelle Wallis.

Not 2: Benim bundakinden daha büyük bir oyuncak odam var.

One thought on “Annabelle (2014)

  1. […] filmi etkilediği aşikar. Hatta Chucky bile bundan esinlenmiş olabilir. Onca oyuncaklı başka Annabelle’i, Toy Story’yi ve Small Soldiers’ı […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.