Tracks (2013)

“Bazı göçebeler için her yer yuva gibiyken,
diğerleri için hiçbir yer olamaz.”

“Ben o diğerleri arasındayım.”
Robyn Davidson

Gerçek bir olaya dayanan filmde, 1977 yılında tam da ikinci kadın hareketinden sonra, Robyn Davidson isimli bir kadın Avustralya çöllerini geçerek Hint Okyanusuna ulaşmaya çalışacaktır. Bu yolculuğunda ona 4 deve ve köpeği eşlik edecektir.

Robyn’e bu süreçte ve sonrasında “develi kadın” denilmiş. Ve filmde geçmiş hayatı ile ilgili çok fazla ayrıntı yok. Belki kitabında vardır bilmiyorum. Onu etkileyen bir kaç anının yanında köpeği Diggity’e olan sevgisinin ve bağlılığının nereden geldiğini öğrenebiliyoruz sadece.

Mia Wasikowska’nın tek kişilik performansıyla büyüleyici bir doğa show olmuş. Sonuçta çöl bu, nereden ne çıkacağı belli olmuyor ve insanı tedirgin edebiliyor. Dönem dönem yanına gelen National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da olmasa buna film değil belgesel denirmiş. Filmin sonunda Rick’in çektiği gerçek Robyn Davidson’un fotoğrafları yer alıyor.

Uykulu Kuytu Puani: 3Avustralya yapımı biyografik filmi John Curran Yönetmiş. Kendisini The Painted Veil ile hatırlayacağız. Filmin sinematografisini ise Avustralya’yı yapan Mandy Walker yapmış.

Şayet belgesel izlemeyi seviyorsanız bu film iyi bir seçim olabilir.

One thought on “Tracks (2013)

  1. […] Wild pek olmamış. Geçen senenin bir diğer vahşi doğa – kadın filmi Tracks bundan kat kat […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.