Lucy (2014)

Lucy: Ignorance brings chaos, not knowledge.

Lucy; Tayvan’da okuyan bir öğrencinin yanlışlıkla Tayvan mafyasının içine karışması ve sonradan başına gelecek insan üstü durumları konu alıyor. CPH4 isimli bir madde anne karnında bebeğin gelişmesine yardımcı olurmuş. Bu maddeden yapılan bir kimyasalın yüklü miktarda Lucy’nin kanına karışması sonucu bir takım güçlere sahip oluyor.

Lucy Luc Besson’un son filmi. Ve hatta The Fifth Element’ten sonraki ilk bilim kurgu filmi de denilebilir. Luc Besson Lucy’de bu güne kadar çektiği filmlerin bir sentezini yapmış denilebilir. Ve ortaya bir kadın kahramanlı film çıkarmış.

Film bazı sorulara cevap arıyor. Beyninin yüzde onunu kullanan insanoğlu şayet %100’e çıkabilseydi ne olurdu? Sadece yüzde yüz değil, yüzde 20’de ne olurdu yüzde 30’da ne olurdu diye devam ediyor.

Film aksiyon filmi ama aralarda konuya uygun olarak belgesel görüntüleri de veriyor. Bu tansiyonu düşürüyormuş gibi dursa da, o verilen bilgilerin öneminin kavranmasıyla filmi daha çekici hale getiriyor.

Scarlet Johansson’ın yanında Morgan Freeman da üniversitede professor olarak yer alıyor ve tüm beyne dair açıklamalar ondan geliyor.

Ben bir super kahraman olan Lucy’yi çok beğendim. Konuyu da beğendim. En çok beynimizin acıya duyarsızlaştığı yüzdeyi sevdim.  Tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.