Paranormal Activity: The Marked Ones (2014)

Ama bu bir son değil, hayır.
Bu, yeni başlangıçların zamanı.

Paranormal Activity’lerden beklentim sabit ev içi kamera ve ani aksiyon sahneleri ve hayaletlerdir. Üçüncü bölümle birlikte işin içine dahil ettikleri cadılık meselesini pek tutmadım. Cadıların beni korkutmuyor olması bir yana, bu mantıklı bir şeye bağlama kısmı beni bilinmezlikten uzaklaştırıyor ve böylece heyecanlanamıyorum. The Marked Ones yani beşinci bölümde de aynı şeyi devam ettirmişler. Yine cadılar, yine cadılar..

Eline bir kamera geçiren Jesse, ilk başta çevresi sonra komşuları olmak üzere bir seri görüntü kaydeder. Alt komşusunun ölmesiyle ilgisi bu yöne kayar ve çok geçmeden kendini de içine alacak bir takım olayların içinde bulunuverir.

Diğer Paranormal Activity’lerden farklı olarak bunda sabit kameralar değil o mide bulandırıcı el kamerası görüntülerine sahibiz. Böyle diyorum çünkü bir süre sonra benim başım dönmeye ve ağırmaya ve midem bulanmaya başlıyor. Bir çok kişiden de benzer şikayetleri duydum. Bu yönüyle insan filmin içine zor giriyor.

Filme dair söyleyeceklerim de var tabi. Ucuz Meksika mahallesinde çekilen filmin ilk 60 dakikkası hiç aksiyon yok. Öyle birileri el kamerasıyla eğlenmiş havası veriyor. Daha sonra Chronicle’daki çocuklar misali bir takım güçler kazanan kahramanımızı görüyoruz. Ama niyeyse bu kimseyi rahatsız etmiyor. İş ne zaman kötüye gitmeye başlıyor işte o zaman ne yapsak ki derdine düşüyorlar. Bu kısım oldukça saçmaydı.

Genel olarak Paranormal’lere bakacak olursam yıllar geçmiş olmasına rağmen bazı sahneler hala gözümün önünde. Mesela ikideydi sanırım gece görüş ışığında yere dökülen pudra üzerinde giden el izleri gayet iyiydi. Üçte de saçından yakalanan kız vardı. Dört de filmin başında daha kameraya çarpılan kadın iyiydi. Ama beşte iyi ve ya akılda kalan bir sahnem olmayacak sanırım.

Hayal kırıklığına uğradım bu sefer.

Not: Bir de de uyumuştum zaten.

Not 2: Paranormal Activity 3 için yazdığım yazı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.