Jodorowsky’s Dune (2013)

You can’t have a masterpiece without madness.

                                                                                                                     Alejandro Jodorowsky

Jodorowsky’nin filmlerinin nerdeyse tamamını izledim, The Dance of Reality hariç. Bulunca onu da seve seve izleyeceğim. Ve çoğu zaman tarzına hayran kaldım. 1994 yapımı The Jodorowsky Constellation isimli belgeselde Dune’u çekmeye karar verdiği ile ilgili bir şeyler söylemişti. Ama Dune’un David Lynch tarafından çekildiğini bildiğim için anlamadan geçmişim o bölümü. Meğer o ne karar vermekmiş!
Jodorowsky dünyanın en büyük film projelerinden birine imza atmak üzereymiş. Kimler yok ki bu projede, Salvador Dali’den tutun H.R.Giger’e, Pink Floyd’dan tutun Jean “Moebius” Giraud’a ve Orson Welles’e kadar kimler yok ki. Bunların hepsi benim de sevdiğim adamlar.

Jodorowsky's Dune (2014)Peki niye hayata geçirilememiş bu proje? Sanırım en büyük etken Jodorowsky’nin Amerikalı olmaması. Dışarıdan bir yönetmene vermek istemediler olsa gerek. Bir diğer etken de oldukça yüksek bütçeli görmüş olmaları. Ve Dune gibi bir eserin David Lynch’in elinde heba olmasına izin vermişler. Böyle diyorum ama Lynch kendi de Dune’u heba ettiğini biliyor. Üşenmeyeyim teyit edeyim bu cümlemi.
Jodorowsky's Dune (2014)2“Dune David Lynch’in tüm filmografisi içinde belki de en zayıf halka. Bunu söyleyenler sadece sinema eleştirmenleri değil. Lynch hayranları ve hatta bizzat yönetmenin kendisi dahil bu görüşe katılıyorlar.”*
Bu belgesel Dune’un hazırlık sürecini konu alıyor. Bizzat Jodorowsky’nin ağzından tüm o adamlara nasıl ulaştığını, onları neye göre seçtiğini, aksilikleri ve mucizeleri duyuyorsunuz.
Jodorowsky storyboard’u Meobius’a çizdirmiş. Ve tüm çalışmaları kitap haline getirmiş. Satılır bir şey olmadığını araştırmam sonucu gördüm. Ama Moebius’la ikisinin bir başka çizgi çalışması The Incal piyasada bulunabilir. Bu arada belgeselde değinildiği üzere, bir çok bilim kurgu filmi Dune için hazırlanmış bu kutsal kitaptan yararlanmış. O filmlerin isimleri ve sahneleri de tek tek veriliyor.
Uykulu Kuytu Puani: 5Ben belgeseli çok beğendim. Jodorowsky’nin spiritüel bir yanı da var ki, tüm o konuşmasına ve hareketlerine yansıyor. O yüzden her işi gibi çok içten geldi. Jodorowsky ve bilim kurgu hayranlarına tavsiye ederim.

Not: Santa Sangre

*Bir David Lynch Kitabı – Tuna Yılmaz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.