Cemetery Junction (2010)

Freddie Taylor: [about graffiti] You do the cocks, you do the tits, I’ll do something with my life.

Filmler başkalarının hayatını görmemizi sağlıyor. Daha akıllıca yapılmış filmler, izlerken durup da kendimize bakmamızı sağlıyor. Cemetery Junction işte böyle bir film. Her ne kadar ismi bir korku filmi ismi gibi dursa da, alakası yok.
Cemetery Junction, İngiltere’deki Reading kasabasının bir semtinin ismi. 70’lerde geçen ve o bölgede oturan 3 işçi sınıfı aileye mensup gencin hayatlarından bir kesit izliyoruz.
Gençler üzerinden küçük yerleşim yerlerinde olabilecekleri, kalıplarının dışına çıkamayan insanları ve bu insanların düşünce yapılarını veriyor. Küçük bir yerde doğup büyüyen yönetmen Richard Gervais’in hayatından kesitler olduğuna dair söylentiler var.
Uykulu Kuytu Puani: 43 gencin hayatları, aldıkları kararlar, davranışları ve kültürleri sorgulanıyor. Gervais’in hep yaptığı şey olan o kırıcılık çizgisini geçmemeye özen göstermesine alıştık. Bu durum, bu film için de geçerli. Çok güzel gözlemlenmiş ve ortaya doğru bir sunum çıkmış. Kötüyü de iyiyle birlikte verebiliyor Gervais. O yerleşim yerindeki düşünce yapısı üzerinden, her yer için genellenebilir bir hikaye çıkarmış, ortağı Stephen Merchant ile birlikte.
Bazen hayatınıza bir kişi girer, bir cümle söyler tüm hayatınızı etkiler’e varan çıkarımlar olan filmi ve filmin dünyasını beğendim. O yılların müzikleriyle bezenmiş olması ise ayrıca keyif vericiydi.

Not: Ricky Gervais de çocuklardan birinin babası rolünde.

One thought on “Cemetery Junction (2010)

  1. 1

    yeni yazılarını bekliyoruz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.