That’s What I Am (2011)

 It has often been said that children are cruel.

60’lı yılların ortalarında Kaliforniya’da bir okulda geçen hikayede olayları 13 yaşındaki Andy Nichol’un (Chase Ellison) gözünden görüyoruz. Sekizinci sınıf öğrencisi olan Andy, çok sevdiği öğretmeni Mr. Simon’un bir ödevi için hor görülen Büyük G ile eşleştirilir. G, yaşıtlarında göre uzun, turuncu saçlı, koca kulaklı arkadaşlarının tabiriyle geek (inek) sınıfından bir çocuktur. O ve diğer geekler tenefüslerde kendilerine ayrılmış ‘İnek Köşesi’, ‘Sahipsiz Topraklar’ ya da ‘Bitlerin Büyük Kanyonu’ isimleriyle anılan yerde oturmaktadır. Andy için Büyük G gibi biri ile takılmak itibar kaybına yol açacaktır ama öğretmeni onu bu birlikteliğe ikna eder. Andy zamanla öğretmeninin neden kendini seçtiğini anlayacak ve önyargıların insana neler kaybettirdiğini de sorgulayacaktır.

Hep söylerim, en zor zamanlar ortaokul zamanları. İlkokul böyle değil, lise de değil de herhalde o arada kalmışlığın, kendini daha bulamamışlığın geri dönüşü olacak ki bazen bu sıralar çok acı verebiliyor. Film bunun üzerinde duruyor ama geride bu çocukların aileleri, toplumun olaylara bakışı ve bu bakışın nasıl çocuklara geçtiğini de veriyor.

Mr. Simon o çevredeki en iyi öğretmen. ‘Oğluna bak, babasını anla’ bir olayda adı çıkıyor/karalanıyor. İşin en güzel tarafı bu durumu ne yalanlıyor ne de doğruluyor. Ve cevap olarak filmin de ismi olan “Ben buyum” (ben bir öğretmenim)’i veriyor. Sonra bu ‘kendini bulma’ durumu filmdeki diğer karakterler için de geçerli oluyor.

Spoiler!!! Göster

Filmin sonunda çocukların ileride ne işe girdikleri, ne kadar yükseldikleri, ne yollardan geçtikleri de tek tek veriliyor. Aslında bence her öğretmenin bir kere yapması gereken şu. Bir sınıfını takip edeceksin kim ne olmuş, ne kadar yükselmiş vs, sonra benzerlik gördüğün çocuğun önüne koyacaksın al bak bu senin geleceğin diye.

Andy’le birlikte dahil olduğumuz 60’ların havası güzel verilmiş. Özellikle kıyafetler tam da o dönemi yansıtıyor. Ed Harris’in oyunculuğuna laf yok, çocuklar da fena değil.

Uykulu Kuytu Puani: 3Belli bir yaşın çocuklarını konu aldığı için bir grup beğenmeyebilir filmi, yine de çocukları tanımak adına (aileleri de tabi) meraklısına tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.