Die Welle (2008)

We? You mean The Wave members.

Dalga (The Wave), Todd Strasser’in (Morton Rhue takma ismiyle) 1981 yılında yazdığı romanın ismi. 1967 yılında Palo Alto (California) Cubberly lisesinde yaşanan gerçek olayları konu alıyor. Kitabın konusu; Ron Jones isimli öğretmeninin, vereceği dersin içeriği olan diktatörlük rejimini çocuklara göstermesi/yaşatması olarak özetlenebilir. Bu gerçek olayları, o dönemi yaşayanların anlattığı 2011 tarihli bir belgesel de var: Lesson Plan. Ama öncesinde Alman yönetmen Dennis Gansel’in Die Welle’si var.
Die Welle almış hikayeyi ve Alman öğrenciler üzerinden anlatmış. Öğretmen olan Rainer Wenger proje haftası için (iyi bildiği) Anarşi dersini seçse de, okul yönetimi onun Otokrasi dersini vermesini uygun görür. Dersi alan birbiriyle alakasız öğrencilerin dikkatini çekmek üzere aklına bir fikir gelen Wenger, bunu bir oyuna dönüştürmeyi dener. Tamamen çocukların belirlediği (demokratik) çerçevede konulan kurallarla hayata geçirilecek bu oyuna göre, 1 hafta süreyle lider olarak belirledikleri Herr Wenger ile birlikte hareket edeceklerdir. İlk yaptıkları, tektipleşmek için ortak giyecekleri bir üniforma belirlemek olur. Devamında, grubun ismi, amblemi ve onlara has sembolik bir işaret de eklenerek hazır hale gelirler. Haliyle, o zamana kadar (gerçek) bir amaçları olmayan bu gençlerin eyleme geçmeleri de gecikmeyecek ve işler kontrolden çıkacaktır.

Filmin, diktatör bir rejimin her zaman destekçilerinin bulunabileceği gerçeğini gözler önüne sermek gibi bir görünen mesajı var. Bu benim bildiğim bir şey olduğu için hiç bunun üzerinde durmadım. Amerika’da geçen bir olayın Almanya’da filme alınması gerçeğinden yola çıkarak oradan bakmaya çalıştım.

Şu ana kadar ismini anmadım ama, filmin aslında Almanların tarihinde olan ve iyi bildikleri bir dönemi/kişiyi hatırlattığı anlaşılmıştır umarım. Bu sebepten olacak ki, film boyunca aralara sıkıştırılmış diyaloglar vasıtasıyla kendi tarihlerini sevmediklerini ve hatta eskiler yüzünden artık suçlanmak istemediklerini de duyuyoruz. Biraz bu kısmın üstünde durmak istiyorum.
Alman okullarında, tarih derslerinde ‘suçlu bir tarih’ işlediklerini öğrendiğimde uzun süre anlamaya çalışmıştım. Hele bizim gibi ‘şanlı’ tarihi olan insanların algılaması zor bir şey bu. Ama burada düşündürücü olan Almanların (bir çoğunun) zaten bu ezikliği üzerlerinde taşırken bir de üstüne ‘biz şöyle kötü şeyler yaptık, böyle kötüyüz’ bilinciyle yetiştirilen suçlu bir yeni nesile sahip olması. Bu düşünceden hareketle, belki Amerika’da yaşanan bir olayın Almanya da filme alınması bunu gösteriyor olabilir diye düşündüm. Yani onlar zaten bu kadar suçlanıyorlar’ı göstermek hedeflenmiş olabilir.
İkinci düşündüğüm ise filmin sonu ile ilgili oldu ve işler kontrolden çıktığında aslında başka bir şey mi göstermeye çalışıyorlar diye düşündüm.

Spoiler!!! Göster

Uykulu Kuytu Puani: 4Anarşist bir öğretmenin Otokrasi dersi verdiği ve demokratik ortamda alınan kararlarla olası bir diktatörlük rejiminde olabilecekleri kendi tarihi ile bağlantılandırarak anlatan filmi ben çok beğendim. Hatta sadece kendi tarihi de değil, her zaman için başka bir coğrafyada vücut bulabilecek durumları ele almasından hareketle, filmi izleyenlerin kurmaları gereken paralelliğin sadece (bugünkü) Almanya ve Almanya’nın geçmişi olmaması gerektiği kanaatindeyim.

Not: Bu filmi izledikten sonra Lesson Plan’ı daha çok merak ettim. Ödülleri toplaya toplaya gidiyor ama henüz DVD’si çıkmadığı için bulunmuyor.

One thought on “Die Welle (2008)

  1. 1

    bizim tarihimizin de gerçekleri öğretilse keşke.
    o filmi neredeyse gerçek hayatta yaşayacağız 21. yüzyılda ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.