Bernie (2011)

Lloyd Hornbuckle: [the jury] had more tatoos than teeth and not a brain cell among them.

Bernie, gerçek bir olaydan esinlemiş sinema filmi. Texas’ın Carthage kasabasında 90’lı yıllarda gerçekleşen bu olaya göre, cenaze levazımatçısı olan ve kasaba sakinleri tarafından çok sevilen Bernie Tiede, 81 yaşındaki Marjorie’yle yakınlaşmış ve sonunda da onu öldürmüştür.
Bernie’nin o kasabaya gelişini ve yaşadıklarını belgesel havasında röportajlar vasıtasıyla aktaran filmde Bernie’yi Jack Black canlandırıyor. Ona olan sevgim ayrı ama bu filmdeki oyunculuğu gerçekten iyiydi.
Tuhaf bir hikayesi var filmin. Baştan itibaren kasaba sakinleri Bernie’yi öven şeyler anlatıyor. Gerçek olay hakkında bir bilgim olmadan izledim ve tahminim Bernie’nin o kasabayı terkettiği ile ilgili oldu. Şaşırtıcı olan işlediği cinayet ortaya çıktığında da halkın onu savunması, asla böyle bir şey yapmaz demeleri ya da yapsa da o Marjorie haketmiştir görüşleri oldu.
Marjorie çok zengin, dul ve herkese kötü davranan huysuz ihtiyar bir kadın. Neredeyse onun tam zıttı diyebileceğimiz, herkese karşı iyi olan, kimseyi ihmal etmeyen (özellikle yaşlıları) Bernie’nin kadına yaklaşımı bu genel tutumu sebebiyle dikkat çekmiyor. Kaldı ki Marjorie’nin hesaplarını yönetmeye başladığında da, bunu muhtaç insanlardan yana kullanıyor.
Bernie’nin belli belirsiz bir homoseksüelliği var. Yani küçük yer olduğu için bu hep dilde ama bir ispatı yok. Ama Jack Black’in oyunculuğu ile tescilleniyor. Filmin üzerinde durduğu bu değil. Benim anlatma sebebim ise, Marjorie’ye yaklaşmasının sebebinin bu olmadığını belirtmek istemem.
Dikkatli bakılırsa, kapalı toplumlarda nasıl önyargıların oluştuğunu, körü körüne bir düşünceye sahip çıkıldığını ya da yanlış bile olsa tuttuğunuz birinin o yanlışına destek olunduğunu çok güzel veriyor. Yani halka kalsa Bernie bir suç işlemiş bile olsa suçsuz ve serbest kalması gerekiyor.
Bu ara çok düşünüyordum bu doğru olanı yapıp yapmamakla ilgili. Sanırım dengeleri bozan sevgi bağları oluyor. O bağ hiç olmasa adaletin işleyişi sağlanabilecekken sevgi faktörü devreye girdiğinde insanın elini kolunu bağlayabiliyor.
Uykulu Kuytu Puani: 3Bernie bu noktada insana doğru bir bakış açısı kazandırmıyor. Ve hatta karakteri filmin genelinde iyi vermesiyle seyirciyi bile o tarafa çekebiliyor.
Carthage kasabası sakinlerinin olayı gördüğü gibi (olduğu gibi) anlatmayı seçen Before Sunrise ve Before Sunset‘in yönetmeni  Richard Linklater‘ı, kasaba sakinleriyle harmanladığı oyuncu seçiminden dolayı da tebrik etmek gerekiyor.

2 thoughts on “Bernie (2011)

  1. 1

    sen de birine kötü birşey yapsan, kesin haketmiştir o kişi. :)

  2. Uykulu Kuytu

    :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.