Dan in Real Life (2007)

Love is not a feeling,
it’s an ability.

3 çocuklu dul Dan (Steve Carell) bir kitapçıda bir kadına (Juliette Binoche) rastlar ve aşık olur. Daha sonra bu kadının kardeşinin sevgilisi olduğunu öğrenir.

Konuda yeni birşey yok aslında, ailenin önemi ve aşk en çok vurgulanan noktalar. Çoğu şeyi önceden tahmin edebilirsiniz ve klişeler yok değil ama yine de hem fotoğraf gibi kareler hem de iyi oyunculuk, -özellikle Carell ve Binoche’un performansı- filmi keyifle izlememizi sağlıyor. Tüm ailenin anne-baba evinde tekrar bir araya gelişi ve binbir aktivite ile eğlenceli vakit geçirişleri, aile bağları kopuk olanların içinde bazı duyguları harekete geçirecek yoğunlukta.
Ayrıca filmdeki bazı ufak detaylar daha çok sevmemi sağladı. Örneğin, filmin en başında kitapçıda, Marie’nin bir kitaptan beklediği, bir kitapta aradığı şey aslında filmin senaryosuna da işaret ediyor olabilir ya da kendisi için ideal olan eşten beklediği de olabilir diye düşündüm. Aslında orada söyledikleri de film boyunca gerçekleşiyor. Dan’in bu beklentiye verdiği cevap: “Bu özelliklerin hepsini bir kitapta (senaryoda, erkekte) nadiren bulursun” oluyor.
Uykulu Kuytu Puani: 3Not: Aile Amerikan futbolu oynarken iki kardeşin Marie’nin giysisine yapışıp çekiştirmesi de (yazının başındaki ilk resim) çok anlamlı bir sahne olmuş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.