The Machinist (2004)

Trevor Reznik: Don’t worry. No one ever died of insomnia.

The Machinist, 2004 yılı yapımı bir İspanyol filmi. Her ne kadar çekimleri İspanya’da tamamlansa da, oyuncular Amerikalı ve filmin dili de İngilizce. Bu filmin en aklıda kalan özelliği Christian Bale’in canlandıracağı rol için 28 kilo birden vererek 54 kiloya düşmesi ve sonraki filmi Batman Begins için tekrar o kiloları alması olmuş.
Sanayide çalışan Trevor Reznik yaklaşık bir senedir uyuyamamakta ve bu yüzden kilo vermektedir. Buna bağlı olarak her gün biraz daha kötüleşen dış görünüşü çevresindekileri de rahatsız etmeye başlar. Yorgunluğun getirdiği dikkatsizliğin sebep olduğu bir kazada iş arkadaşının kolunu kaybetmesine sebep olur ve istenmeyen kişi ilan edilir. Bundan sonrası Trevor’un kendi yaratımı olan dünya ile gerçeklik arasında gidip gelmeleri olarak cereyan edecektir.
Filmin içine çekilmemizi sağlayanın, Christian Bale’in verdiği kilolar olduğunu ve o taraftan bakmadan bu filmin anlaşılamayacağını düşünüyorum. Yani sadece zayıflamamış Bale, neredeyse insan dışı bir forma bürünmüş. Bu ‘normal olmayan’ hali ile başta beynimize yazılan ‘sağlıksız’ tanımının getirisi ‘beyin oyunları’ oluyor ve seyirci de o tarafa kayarak bu hastalıklı yaratımın bir parçası oluyor. Bu yüzden işte film boyunca devam eden sorgulamalarımız hiç bitmiyor, o emin olamama durumu tamamen Bale’in imajına bağlı olarak şekilleniyor.
Her ne kadar Makinist sonuyla şaşırtan (twist-ending) filmlere örnek olsa da, baştan beri seyirciye Trevor karakteri üzerinden hissettirdiği temkinli yaklaşımla aslında bu sona hazırlandırıldığımızı düşündüm. Yani evet film çok iyi, evet gerek konusuyla gerek de çekimler vasıtasıyla o dünyaya girmemiz sağlanıyor ama aslında biz bir film boyunca böyle bir sonu zaten bekliyoruz.
Uykulu Kuytu Puani: 4Psikolojik filmleri özellikle de böyle hasta bir beyne dahil edildiğimiz filmleri seviyorum. Dahil edilmek diyorum çünkü o tarafla özdeşmemiz sağlanıyor ve oradan bakıyoruz. Diğer bir çok filmde olduğu gibi antagonisti hastalıklı yapıp bize uzak tutmak değil burada kast ettiğim. Bu yüzden ben filmi çok beğendim. Tavsiye ederim.
Not: Bir rol için değer miydi acaba diye düşünürken küçük bir araştırma yaptım ve kim ne kadar kilo almış vermiş ona baktım. Aslında tek tek yazmayı düşündüm ama rakamların kendi içinde tutarlı olmadığını fark edince vazgeçtim.
Kilo vermede rekor 28 kiloyla Christian Bale’in. Ondan sonra Cast Away‘deki rolü için 24 kilo veren Tom Hanks geliyor. Kilo alanlarda ise, Full Metal Jacket’dan Vincent D’Onofrio 31 kiloyla başı çekerken onu 30 kiloyla Jared Leto (Chapter 27) takip ediyor. Üç aşağı beş yukarı değişse de bu sayılar, durum böyle. Ve dikkatimi çeken bir şey daha oldu, her ne kadar sinema dünyasında 80lerden (Raging Bull) ve 90lardan bir kaç örnek olsa da, filmler için kilo alıp verme olayı 2000 sonrası filmlerde yükselişe geçmiş.
Not 2: Michael Ironside’ın da kollar bacaklar hep kopuyor filmlerde: Total Recall, Highlander 2, Starship Troopers, The Machinist ve Guy X.

One thought on “The Machinist (2004)

  1. […] bu filmde hızlı kilo verip almasıyla tanınan Christian Bale canlandırmış. (Bir önceki filmi The Machinist için yaklaşık 30 kilo veren oyuncu, 6 ay sonra çekimleri başlayan Batman Begins için verdiği […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.