Brave (2012)

The Witch: Fate be changed, look inside. Mend the bond torn by pride.

Pixar’ın filmlerini genelde izlerim ve daha çok çocuklara hitap eder bulurum. Çok çizgisinin dışına çıkmıyor Pixar. Sanırım bu son filmi Brave’le sınırları zorlayacak.

Kızıl saçlı, bıcır bıcır Merida her ne kadar annesi onu düzeltmeye çalışsa da, at üstünde gezmeyi ve ok atmayı herşeye tercih eden bir prensestir. Genç kız olduğunda 3 tane lordun oğullarından biriyle evlenmesine karar verilir. Merida ne kadar dil dökse de kraliçe annesinin fikrini değiştiremez ve o da bir cadıdan yardım almak suretiyle annesini değiştirir.

İskoçya’da geçen bu hikayede tek modelimiz Merida. O çünkü kararlarını kendi vermek, seçimlerini kendi yapmak ve hayallerinin peşinden gitmek istiyor. Merida dışındaki karakterlerin de dikkat çekici özellikleri olduğunu belirtmeliyim. Erkeklere bakacak olursak; babası, lordlar, oğulları ve davetli tüm erkeklerin kaba saba halleri, insanın aklında varsa bile evlenme düşüncesi onu silmek üzerine yaratılmış gibi. Yani filmde bir tane model erkek olmaması şaşırtıcı ve bir o kadar da komik olmuş. Diğer yandan Merida dışındaki diğer bayan olan annesi ise tam bir kraliçe, öyle zarif ve geleneklere bağlılığı temsil ediyor. Ediyor etmesine de, tutup da kraliçeyi bir şeye (!) dönüştürmek de bomba etkisi yaratıyor.

Uykulu Kuytu Puani: 4Brave bu haftanın en çok kopyayla vizyona giren filmi. Beni en çok sevindiren de bu oldu işte. Büyüklerin üstü çizilerek, tamamen gençlerin özgür iradesinin hedef alındığını düşündüğüm filmi beğendim.

Not: Anneye büyü yaptıranın, prenses olması düşündürücü olmuş!

One thought on “Brave (2012)

  1. […] filmlerini izledim ve çoğunu da beğenirim. En sevdiklerim de bu zamana kadar Inside Out, WALL-E, Brave, Ratatouille ve Finding Nemo olmuştur. Coco’yu da çok beğendiğimi başta söyleyeyim. Ama […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.