Emergo (2011)

The phenomenon of a haunted house is always associated with a place.

It occurs in the same place and over a long period of time.

Alan karısını kaybettikten sonra kızı ve oğluyla ev değiştirmiştir. Çünkü eski evlerinde bir takım doğaüstü olaylar meydana gelmiştir. Karısının hayaletinin geldiğini düşünen Alan, aralarında bir doktorun da bulunduğu, bir grup doğaüstü olay araştırıcısını evine çağırır. Özel ekipmanlarla gelen bu kişilerin de olaylara şahit olmaları gecikmeyecektir.

Emergo ya da İngilizce ismiyle Apartment 143 ya da Türkçe ismiyle Lanetli Ruh, İspanyol yapımı bir korku filmi. Paranormal Activity’lerden daha başarılı buldum. Çok film olmasına rağmen bu türde, yapılan açıklamalarla ve olayın gidişatıyla Carrie’den tutun da An American Haunting’e kadar bir çok film geldi aklıma.

Çok seviyorum paranormal olayları konu alan filmleri. Öyle de bir birleştiriyorum ki daha eski izlediklerimle, bu filmlerin içinde kaybolmuyorum. Artık beni neyin korkutacağını iyi bildiğim için onu yüksek sesle de söylüyorum. Şöyle ki; şimdi adam gözünü açsın ve gözleri bembeyaz olsun ya da şimdi kızın üzeri açılsın ya da bilinmeyen bir güçle havaya yükselsin gibi. Gerçi hep de tutturamıyorum mesela o tablo bir anda ters dönsün dediğimde öyle olmadı, yere düştü, benim dediğimi yapsalardı daha ürpertici olurdu çünkü daha doğaüstüydü; bu şekilde çivi kopunca da düşebilir mantığında olmuş.

Uykulu Kuytu Puani: 3Niye anlattım bunları, çünkü bilincim izlediğim filmlere göre gelişti. Mutlaka herkese oluyordur bu, beyin hiç durmuyor sürekli eski filmlerden sahneler getiriyor önüme. İster istemez kıyaslıyorum, ister istemez çıkarım yapıyorum. Bu çıkarımları yaparken tabi ki eski bilgilerimden hareket ediyorum ama gerçekten doğru zamanda kullanılınca bu hoşuma gidiyor. Yani deminden beri anlatmaya çalıştığım şu, ben de bu tür bir film çeksem aynı yerlerde aynı şaşırtmacaları kullanırdım. Ve bu seyirciyi hayal kırıklığına uğratmak olmaz aksine bilinmeyeni tahmin etmesiyle gizli bir haz duymasını sağlardı diye düşünüyorum.

Not: O doktor bilmiş bilmiş bilimsel açıklamalar yapmasaydı keşke.

Not 2: Acaba ben kötü filmler izleye izleye önüme ne çıksa beğenir mi oldum?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.