Elena (2011)

What have you got planned today?

Elena Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in üçüncü uzun metrajlı filmi. İlk filmi Vozvrashchenie (The Return)’ü izlemiştim ve hayran kalmıştım. İkinci filmini bilmiyorum ama o ilk film Elena’da beklentilerimi yüksek tutmama sebep oldu. The Return imdb’de 8 puan almasına rağmen 9 verebileceğim bir filmdi.
Ve Elena..
Madem imdb puanlarından konu açıldı, bu film de 7.3 almış ki bana sorulsa 5’i zorla veririm. Sebeplerim var tabi ki, ama önce konu.
Alt sınıftan gelen Elena zengin Vladimir ile ikinci evliliğini yapmış ve güzel evlerinde sığıntı gibi yaşamaktadır. Diğer yandan hem Elena’nın hem de Vladimir’in ilk evliliklerinden birer tane çocukları vardır. Elena’nın oğlu evli, çalışmayan ve anneden para bekleyen bir adam iken, Vladimir’in kızı bencil, babaya karşı ilgisiz ve sevgisiz bir kadındır. Vladimir’in kalp krizi geçirmesiyle birlikte Elena bazı kararlar almak zorunda kalacaktır.

Uykulu Kuytu Puani: 2Oldum olası durağan filmlerden haz etmedim. Bir diğeri de; kamerayı bırak bir yere kendi kendine çeksin dursun sen git, gel, elini yüzünü yıka, tuvalete git hatta kameranın yanından geç-git, ama o çekime devam etsin mantığında filmlerdir. Bunun da bir sanat olduğunu bilerek yazıyorum sadece ben haz etmediğimi söylüyorum.

İzlerken şunu düşündüm, benim de bir günüm böyle film olabilirdi hatta belki daha bile renkli olurdu. Tamam sadelik de lazım filmlere hayatın içinde olduğu gibi. Sonuçta normal bir hayat da öyle geçmiyor mu? Yat, kalk, kahvaltı yap, televizyon izle, markete git ve geri gel, kahve iç, saçını tara, yemek yap, televizyon izle, gene yat.
Not: Tüh, bütün konuyu anlattım kendimi kaptırıp yanlışlıkla, o market dönüşünü söylemeseydim iyiydi, spoiler yazsa mıydım? Neyse en azından arada oğluna gittiğini söylemedim!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.