Dictado (2012)

I never told anyone, but I’ve thought
about you each day of my life.

Aynı okulda öğretmenlik yapan Daniel ve Laura çocuksuz evli bir çifttir. Çocukluk arkadaşı Mario’nun ziyaretiyle geçmişe dönen Daniel, Mario’nun ani ölümü (intihar) ve velayetini aldıkları kızı Julia’nın hayatlarına girmesiyle geçmişle hesaplaşmak zorunda kalacaktır.
İspanya Korku Sineması’nın başarısı tartışılmaz. Son yıllarda en beğendiğim filmlerinden bir kaçı bu ülkeden çıktı. Dictado (Childish Games) de öyle bir film çıkacak sandım. Çünkü içinde çocuk olan bir korku filminin insanı daha çok etkilediğini biliyorum. Hemen de aklıma The Orphanage geldi ki, bu filmi dört gözle beklemeye başladım. Çok beklediğim gibi çıkmadı ama çok da artıları olan bir film. Bir kere Hitchcock filmlerinden aşina olduğumuz, insanı şüpheye düşüren ve seyircinin filmdeki karakterin korkularıyla yüzleşmesini hedef alan bir psikolojik korku filmi olmuş. Bu yönüyle beni etkiledi ve sık sık geçmişimde böyle hatırlamak istemediğim bir şeyler olup olmadığını düşünmemi sağladı. Bir film bu etkiyi sağlayabiliyorsa onu başarılı adlediyorum.
Ve çocuk kullanımı, bu da ikinci düşündüğüm şey oldu. Ben The Shining’in kamera arkasını izlediğim günden beri korku-gerilim filmlerindeki çocukların psikolojisini düşünürüm. Çünkü Kubrick müthiş önem vermiş çocuğun psikolojisine ve birlikte oyun oynuyorlarmış gibi çekmiş bütün filmi. O en ürpertici sahnelerde bile aslında Danny’nin hiç bir şeyden haberi yokmuş. Tabi bu hassasiyeti göstermeyen filmler de var ki beni en rahatsız edenlerden biri The Witch Who Came From The Sea olmuştu. Gerçi o bir korku filmi değil, çocuk istismar filmi ama uzun süre yasaklı filmler listesinde kalmıştı. Sonra da açıklama yapılmıştı, o çocuk ekipten birinin çocuğu diye. Nerden nereye geldim de bu filmde Julia’ya bakıp hep bunu düşündüm. Çünkü bazı sahnelerde gerçekten çocuğu zorlamışlar gibiydi ve bu beni çok rahatsız etti.
Bunların dışında, psikolojik korku filmlerinin o tahmin edilebilir senaryosuna sahip olması nedeniyle gerilim dozu düşük bir film olmuş. Yine de türü sevenlere tavsiye edebilirim.

Uykulu Kuytu Puani: 3Not: Dictado ismini aşağıdaki çocuk tekerlemesinden alıyor.

A noun’s a person place or thing,

Or sometimes even times, like spring.

A verb tells what the subject does,

Like “jumps” or “fishes” or “is” or “was”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.