Swades (2004)

It’s like a lamp on your threshold
giving light to the neighbour’s house.

Başarılı bir Hintli bilimadamı olan Mohan (Shah Rukh Khan) Amerika’da NASA’da çalışmaktadır. Annesi öldükten sonra kendisine bakan dadısını Amerika’ya yanına almak için yıllar sonra  Hindistan’a geri döner ve köklerini tekrar keşfeder.

Öncelikle, filmin çok uzun olduğunu belirteyim. 3.5 saat sürüyor. Tabi bunda klasik hint filmi özelliği olarak danslı, tam uzunlukta bir sürü şarkının olması ve uzay mekiği fırlatma sahnelerinden hurdacıda parça seçmeye kadar gereksiz uzun sahnelerin olması büyük paya sahip.

Film aralara serpiştirilmiş aşk öğeleri ile birlikte çeşitli ciddi ve güzel mesajlar veriyor.

Beyin Göçü
Filmin en önemli teması “Beyin Göçü” diyebiliriz. Başrol oyuncumuz Amerika’ya gitmiş, NASA’da çalışıyor ve doğudan batıya aynı amaç ve ideallerle giden zeki insanları temsil ediyor. Ülkesine yıllar sonra geçici olarak geri döndüğünde, dadısının yaşadığı kasabada (aslında hindistan genelinde) eğitim ve teknolojinin eksikliğini farkediyor. Burada eğitime ve teknolojiye (kasabanın elektrik problemini çözmek gibi) katkıda bulunuyor. Film gayet açık bir şekilde ülkenin zeki insanlarının diğer ülkeler yerine önce kendi ülkeleri için çalışmasının gerektiğini vurguluyor.

Gelenekler, Eğitim ve Yoksulluk
Filmde Hindistan’ın problemleri arasında Hinduizm’deki Kast (caste – toplum üyelerini sınıflara ayırma) sisteminin ne kadar yanlış olduğu vurgulanıyor. Bu ayrımcılığın hem eğitime zararı hem de yoksulluğa etkisi veriliyor. Kast sisteminin en altında olan işçi sınıfının çocuklarını okutamaması, hatta sırf işini değiştirdiği için bu sisteme ihanet etmiş görünen kişinin dışlanması filmde etkileyici sahnelere sahip. Artık bu sistemin değişmesi gerektiği güzel bir şekilde vurgulanıyor.
Başrol oyuncumuzun kasabada aşık olduğu karakter de kendini geliştirmiş, eğitimli modern bir Hint kadını olan Gita (Gayatri Joshi) filmde eğitimin önemini vurgularken genç yaşta evlendirilen, okula gönderilmeyen kızlar da ülkemizi akla getiriyor. Ayrıca Mohan ve Gita’nın bir tartışmasında hükümetin eksiklikleri ve yapması gerekenler tartışılırken Mohan’ın  kasabanın kendi elektriğini kendi çabalarıyla elde etmesine ön ayak olmasıyla “herşeyi devletten beklemeyin” mesajı da veriliyor.

Kökler
Ve son olarak vatan sevgisi veriliyor. Yoksulluğuyla, cahilliyle de olsa, tüm eksikliklerine rağmen sevgi dolu renkli insanları ve güzel doğasıyla insanın vatanının yerini başka bir yerin tutamayacağı vurgulanıyor. Hatta ülkesine aşkı için değil de oradaki insanlar ve doğa gözünün önünden gitmediği için döndüğü daha ağırlıklı verilmiş.

Uykulu Kuytu Puani: 3Filmin eksisi çok uzun olması. Zamanınız bol ise izlenebilir. Verdiği mesajlar herkesin anlayabileceği yalınlıkta, gayet basit ve net verilmiş. Hollywood filmlerinden daha sıcak ve yakın bulabilirsiniz. Hatta insanın aklına eski, samimi Türk filmlerini de getiriyor. Kasabaya elektrik getirme sahneleri bana biraz Vizontele‘yi hatırlattı.

Not: Eğer izlemediyseniz Hint filmleri arasında favorim Saawariya. Her ne kadar imdb’de bu filmin neredeyse yarısı kadar puan almış olsa da, masal gibi bir film, dansları, şarkıları ve dekorları ile çok aklımda kalan ve sevdiğim bir filmdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.