Morning Glory (2010)

You’re wrong. People are smart.
They want information. Not junk, which
is all you’re willing to give them.

Becky (Rachel McAdams) çok çalışan bir sabah TV şovu yapımcısıdır, ya da en azından kovulana kadar. Çaresiz bir şekilde tekrar iş arar ve çaldığı her kapı yüzüne kapanır. Sonunda Daybreak adındaki başarısız sabah şovunu canlandıracak bir yapımcı arayan Jeff (Jeff Goldblum) onu görüşmeye çağırır. Becky işi kabul eder fakat sonrasında üstesinden gelmesi zor bir işe bulaştığını farkeder. Yeni bir sunucu arar ve eskiden çok başarılı olan (bu yüzden egosu tavan yapmış olan) Mike Pomeroy’u (Harrison Ford) ikna eder fakat istediklerini yaptırmak çok zordur. Becky şovun başarısını yükseltip rating’ini artırmak için gecesini gündüzüne katarken aynı şirketteki başka bir şovun yapımcısı olan Adam’a (Patrick Wilson) aşık olur ve buna da zaman ayırması gerekmektedir.

Filmin odak noktası olan sabah kuşağı “haber” programlarının, bilgi değeri olan haberlerden çok magazine yer vermesi yoğun şekilde ve iyi birşeymiş gibi işleniyor. Her ne kadar filmde Pomeroy bu konudaki karşıt görüşü açık ve net dile getirse de, kendisi buna sert bir şekilde karşı dursa da, gerçekte olduğu gibi rating’ler bunun tersini gösterdiği için firmalar yapacak birşey yok, insanlar bunu istiyor lafı arkasına gizlenip çöpü sunmaya devam ediyorlar.

Uykulu Kuytu Puani: 3Türü romantik komedi göründüğü için bu standartta bir film beklentisiyle izlemeye başladığım filmin esas odak noktasının aşk olmadığını görmek bende olumlu bir etki yarattı. Kadro zaten süper, Diane Keaton, Jeff Goldblum, Harrison Ford, Rachel McAdams ve Patrick Wilson filmin en tanınmış oyuncuları. Diane Keaton ve Rachel McAdams oyunculukları ile parlıyorlar fakat Wilson, Goldblum ve hatta başroldeki Ford çok düz ve tek boyutlu karakterler olarak filmin kalitesini düşürmüşler. 3’ü de hiç istemeden filmde oynamış gibiler. Filmi yapanlar senaryodaki en zayıf karakterlere ünlü isimleri koyarsak belki dengeler diye düşünmüşler herhalde. Belki de sebep senaristin bir kadın olması.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.