Paranormal Xperience (2011)

Your pain allows me
to continue to exist.

5 psikiyatri öğrencisi hocaları Fuentes’in dersinden geçebilmek için önce psikolojik bir deneye tabi olurlar sonra da doğaüstü bir olayı araştırmak üzere Susurro (Whisper) kasabasına doğru yola çıkarlar. Bu maden kasabasında vakti zamanında Dr. Matagra insanları işkence yaparak öldürmüş ve hala hayaletinin oralarda gezindiği iddia edilmektedir.
Öğrencilerden Angela’nın kızkardeşi Diana’nın minibüsüyle gidecekleri için ve ablasının tersine doğaüstü olaylara inandığı için o da gruba katılır. Bu arada Angela ve Diana arasında geçmişten gelen bazı çözülmemiş olaylar bulunmaktadır ve bu yolculukta her şey gün yüzüne çıkacaktır.
Yönetmen Sergi Vizcaino’nun ilk uzun metrajlı filmi haliyle buna göre değerlendirmek gerekir. Korku filmlerinin vazgeçilmezi ani ses efektiyle korkutma bu filmde ayyuka çıkmış ki bazı sahnelerde çok rahatsız ediciydi bir o kadar da gereksizdi. Onun dışında mekanlar (terk edilmiş kasaba, kilise, maden [mağara]) oldukça iyiydi. Oyunculuk adına bir şey göremedim ama olsun düzgün fizikli gençlerden oluşan bir kadro vardı ki böyle filmlerde role de çok gerek yok, kendi kendilerini korkutsunlar biz de payımıza düşeni alalım felsefesi geçerliydi.
Pek çok filmde karşılaşabileceğiniz ve eh yine mi diyeceğiniz klişeler var. Örneğin, filmin başında ses efektiyle omuza aniden gelen el tanıdık birine aittir. Bir grup genç ıssız bir yere gittiğinde sırayla öldürülür. Kamera vasıtasıyla bize gösterilenler bir karakterin beyninin içi olabilir gibi..

Uykulu Kuytu Puani: 2İki kardeşin flashback’lerle verilen çocukluklarının paranormalin üstüne geçmesi korku dozajını düşürümüş gibi geldi bana. Yani ben bir korkufilmisever olarak çok da mantık aramam korku filmlerinde, beni şaşırtsın daha çok korkutmak için ne gerekiyorsa yapsın beklerim. Bu mantıklı bir açıklamaya kavuşturma kısmını sevmedim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.