Battleship (2012)

Adversity is the state

in which

man most easily becomes acquainted with himself.


Alex (Taylor Kitsch) bir barda hayatının kadınını gördüğünde onu elde edebilmek için suç işlemeyi göze alır. Donanmada olan abisi Alex’i sorumluluk sahibi yapmak üzere donanmaya sokar. Bu arada hoşlandığı, Amiral Shane’in (Liam Neeson) kızıdır. Tam işleri yoluna soktum, kızın babasıyla konuşayım derken donanma içinde bir kavgaya karışır ve tatbikat sonrası ordudan ayrılmasına karar verilir.

Filmin ilk yarım saati bunlarla geçiyor, sonra biraz (!) hareketleniyor.

Güneşine dünyamız gibi uygun uzaklıkta olan (Goldilocks Zone) ve yaşam potansiyeline sahip bir gezegene NASA sinyal gönderir. Ve bu sinyal söz konusu gezegendeki uzaylıları dünyamıza çekecektir. Bir işgal öncesi ön keşif için gönderildiği anlaşılan uzay gemilerinin indiği bölgeye Alex’in donanması yönlendirilecektir. Sonrasında bunun pek dostane bir ziyaret olmadığını anlayacaklardır.

Rihanna’nın ilk filmi olduğu için mi dikkat çekici bir role sahip diye düşündüm izlerken. Hayatı hakkında bilgi sahibi olmadığımız ama donanma içinde iyi bir pozisyona sahip bir askeri canlandırıyor. Gerçi bu tür filmlerde çok karakteri tanımamıza izin verilmiyor ya o da ayrı bir hikaye. Dünyayı kurtaracak o bir kişiyi biliyoruz sadece. O kişi Alex (Tylor Kitsch). Onu John Carter’dan hatırlayacağız, Mars’ta(!) uçan adam diye. Bunda uçmuyor ama egosu yüksek kendi başına hareket etmeyi seven bir tipi canlandırıyor.

Stephen Hawking’in “eğer bir gün uzaylılar bizi ziyaret ederse, bu Kolomb’un Amerika’ya çıkışına benzeyebilir, ve unutmamak lazım, bu Amerikan yerlileri için pek de iyi olmamıştı” sözünü filmde bir bilim adamının ağzından duyuyoruz fakat pek kimse de aldırmıyor.

Film adını ve kısmen de olsa konusunu bir masa oyunundan alıyor. Aslında çoğumuzun bildiği Amiral Battı oyunundan bahsediyorum. Oyunun konsol sürümlerini çıkaran ve filme de ilham kaynağı olan Hasbro firması logosunu da filmin başında görmek mümkün.

Uykulu Kuytu Puani: 3Ben biraz Amerikan propogandası yapılınca filmlerde sıkılıyorum. Hadi tamam uzaylı gelse oraya inecek buna alıştırıldık, dünya da onlar demek onu da anladık ama bu filmde çok göze sokmuşlar yine. Görsel efektler fena değildi, aksiyon da fena değildi ama genelini düşünürsek, pek beğenmedim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.