Quill: The Life of a Guide Dog (2004)

Qoo…

You don’t have to leave anymore.


İnsan yavrusundan daha mı güzeller diye düşünüyorum köpek yavruları için. Şubatta benim köpeğim 7 tane yavru doğurdu ve bu gerçekten bir mucizeydi. Bir ara evin her yeri puppy doldu falan, bu sene bana en çok coşku veren şeydi.

Bunu anlattım çünkü Quill de böyle başlıyor. 5 tane Labrador Retriever yavrusu doğuyor ve sahibeleri onları özel eğitime vermek istiyor. Secereli olmadıkları için sadece bir tanesi kabul ediliyor ve iş geliyor o bir tanenin nasıl seçileceğine. Onları çağırın ve hemen gelmeyeni seçin diyor uzman. Çünkü o köpek ilk önce ne olup bittiğini gözlemleyendir diye açıklıyor. Sona kalan bizim Quill oluyor. Ona bu isim veriliyor çünkü tüylerinin birazında quill’i andıran bir şekil var.

Seçildikten sonra Quill 1 yaşına kadar kalacağı gönüllü ailenin yanına gidiyor. Burada büyükçe bir bahçede büyümesi bekleniyor. 1 yaşına girdiğinde gözleri görmeyen insanlara rehber köpek yetiştiren bir merkeze alınıyor. Ve böylece Quill’in zorlu eğitimi başlamış oluyor. Bundan sonrası Quill’in iyi bir rehber köpek olması ve sahibiyle kuracağı ilişki ve değiştirdiği mekanlar üzerinden devam ediyor.

Evet Quill hayatı boyunca pek çok kez yer değiştiriyor ve her birinde de geride iz bırakıyor. Aslında filmin merkezinde olan bu değişimlerin onun psikolojisini etkileyeceği ve bu yüzden de minimumda tutulması gerektiğinin altının çizilmesi. Bu yüzden gittiği her yerde sevgiyle karışık saygıyla karşılanıyor ve onun için hazırlanmış bir dünyaya dahil oluyor.

Quill iyi bir rehber köpek oluyor evet hep onun bulunduğu ortamlardaki hikayeler anlatılıyor ama Quill diğer köpekli filmlerde olduğu gibi hiç bir zaman ön plana çıkarılmıyor. Onun hayatta bulunuş amacı nasıl ki bir görev içinse filmde de bu yüzden bulunuyor. Hiç bir zaman şımarmayan, hiç bir zaman sevimli olmaya çalışmayan bir köpek Quill. Böyle bakınca da gerçek bir yardımcı. Belki de bu verilmeye çalışılmış.

Uykulu Kuytu Puani: 4Quill çok sürükleyici bir film olmamakla birlikte sadece köpekleri çok seven ve onların başka özelliklerini de görmek isteyen insanlar için yapılmış gibi. Ben bir çok köpek sahibi olarak çok beğendim ve yine bu tür her filmin üzerimde bıraktığı etki olan ‘iyi ki varlar’ görüşüne geçtim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.