Eva (2011)

What do you see

when you close your eyes?


Dahi bir robot programlamacısı olan Alex Garel (Daniel Brühl) 10 yıl sonra büyüdüğü şehirdeki üniversitesinden alacağı iş teklifiyle oraya geri döner. Yıl 2041’dir ve bazı şeyler değişmiştir. Eski kız arkadaşı Lana erkek kardeşiyle evlenmiş ve hatta Eva isimli sıradışı bir kızları olmuştur. Üniversitede üzerinde çalıştığı yeni robot çocuk projesi için Eva’yı modellemek isteyen Alex bunun için eski kız arkadaşı Lana’nın onayını alamaz. Bu arada tekrar hayatlarına girmesinden dolayı kardeşi David huzursuz olacaktır. 10 yaşındaki Eva ise sadece Alex’in kafasını karıştırmakla kalmayacak, onun Lana’ya yaklaşmasını da sağlayacaktır.

İspanya yapımı filmi özel yapan yakın gelecekte geçmesine rağmen robot dışındaki teknolojilerin (mekanlar, araçlar gibi) sadeliğini korumasıydı. Bu haliyle robotların da şaaşalı değil de duygusal yönlerine ağırlık verilen insana en yakın dizaynlar olarak şekillenmesiyle sonuçlanmış. Aklıma duygusal yöne ağırlık verilmesi Artificial Intelligence’ı getirse de Eva’da ajitasyon dozu iyi ayarlanmış. O yüzden filmin genel havasına bakarak bir başka filmi, Never Let Me Go’yu düşündüm. Her ne kadar onda kullanılanlar robot değil insan klonu olsa da, duygusal zekada geldikleri seviye olarak Eva’ya daha yakın buldum. Yalnız o filmde de hissettiğim bu filmde de hissettiğim, insana ait duyguları yüklersek ve kendimizden yola çıkıp düşünürsek izlediklerimizin bize rahatsızlık verebileceğiydi.

İnsana en yakın formu yaratmak, yaratmaya çalışmak, tanrıcılık oynamak.. Ve ne zaman bu yapılsa kötü sonuçları olabiliyor konusu Frankenstein’dan beri devam ediyor. İşin içine bilim girdiğinde dinden uzaklaşma mevzubahis oluyor gibi dursa da bu filmlerin ortak özelliği yaratılan her ne ise insanın yerini alamayacağının altının çizilmesi.

Uykulu Kuytu Puani: 4İspanya yapımı olmasından mütevellit bilim kurgunun şaşırtıcı tekniklerini sadelikle vermesi açısından filmi değişik buldum. Baştan sona kadar akıcılığıyla kendine çekmeyi başarıyor.

Bu arada Eva’yı oynayan ve gelecek vaadeden Claudia Vega role tam oturmuş.

Not: Eva’nın tipi benim çocukluğuma çok benziyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.