Polisse (2011)

Tell me, if you’re a man and a good Muslim, tell me just where it says a father can force his daughter to marry.

Show me.

You think you can teach me the Qur’an?

Where does it say a woman isn’t allowed to work?


Bazı filmler vardır izlersiniz ama bir daha düşünmek istemezsiniz, tıpkı hayatımızda bilip de görmek istemediğimiz şeyler olduğu gibi. Polisse o filmlerden biri işte. Hayatın çok içinden ama bir o kadar da bize uzak olsun denilen..

Paris’te Çocuk Koruma Biriminde çalışan bir grup polisin şahit olduklarını gözler önüne seren film, izlemesi hiç de kolay olmayan istismar suçlarının her birini titizlikle ele alan polislerin bundan nasıl etkilendiklerine de ışık tutuyor.

Benim çok hassas olduğum bir konudur çocuk istismarı ve malesef özellikle bizim ülkemizde de çok yaygındır. Bunu kendimizi aşağı göstermek için söylemiyorum, doğru olduğu için söylüyorum.

Filmi izlerken hep şunu düşündüm, gerçekten medeni bir ülkede de bunlar olabiliyor ama bir farkla, orada çocuklar bunun bir suç olduğunun bilinciyle kendilerini ifade ederek yardım isteyebiliyorlar. Bizim problemimiz işte burada başlıyor. Bunu birine söylemek daha büyük bir suç olacağı korkusuyla çocuklar susuyor, susturuluyor.

“Kol kırılır, yen içinde kalır.” Diyen bir adamla konuşmaya çalışmak çok büyük hata ama sen konuşma ben konuşma nasıl düzelecek bu toplum?

Bir arkadaşım yıllar yıllar önce konuşurken bana ‘sen çok iyisin, hayat öyle toz pembe değil, insanlar senin gibi değil, korkuyorum senin için diyerek ve gözümü açmak için bana bilmediğim erkekleri anlatmıştı. Askere gittiğinde koğuşta ilk aşkını anlatan bir askerin sıpanın gözlerini anlatması ya da ilk ilişkisini eşekle yaşayan başka birini anlatması ya da bir erin çıkıp da, şu dışardaki köpeği önce sen tut ben yapayım sonra ben tutayım sen yap demesini unutamıyorum. Aziz Nesin hikayesi yalan değilmiş demiştim duyduğumda. Hani var ya 50 yıllık evli bir çift itiraf gecesi yapıyorlar yatakta, yavaş yavaş başlıyorlar aslında ben ilk senin elini tutmadım, aslında ben ilk seni öpmedim vs. En son adam ilk ilişkisinin bir eşekle olduğunu söylediğinde kadın dayanamıyor ve terk ediyordu onu, onun gibi işte, gerçekmiş.

Nereden nereye geldim, aslında sebebim bazı erkekler için kadın olmuş, çocuk olmuş, hayvan olmuş çok da fark etmeyeceğini anlatmaya çalışmak.

Ve bu çocuklar..

Onların çok etkilendiğini biliyorum. Ve kolay bir hayatları olmayacağını da. O kadar çok var ki, o kadar çok var ki………

Tanıdığım birisi bir yakınından uzun süre maruz kaldığı tacizi ilk kez birine anlattığı gece o kadar çok utanmış ki ağlayarak sabaha kadar dua etmiş, ölsün diye. Ertesi gün adamın o sabah trafik kazası geçirip öldüğünü öğrenmişler. Ve daha acısı hayatı boyunca ‘keşke 1 gün daha kimseye söylemeden durabilseydim’ vicdan azabıyla yaşamış.

Uykulu Kuytu Puani: 4Polisse, belgesel havasında, çarpıcı bir konusu olan ve bunlarla karşılaşıldığında ne yapılcağını bilebilmek için herkesin izlemesi gereken bir film.

Not: Çok sevdiğim ve Uykulu Kuytu playlistimde de bir şarkısı olan Supreme NTM‘in solisti Joey Starr‘ın müthiş de bir oyunculuğu varmış.

Not 2: Filmin yönetmeni ve yazarlarıdan birisi olan Maïwenn filmde göze çarpar bir rolde oynamış. Bu kendisinin yönetmenlik yaptığı üçüncü uzun metrajlı filmiymiş. Kendisini The Fifth Element‘deki diva rolüyle ve Heute Tension‘daki Alexia rolüyle hatırlıyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.