Lockout (2012)

Do you dream while you’re under?


Filmimiz 2079 yılında geçiyor. İleri teknoloji ile yapılmış bir uzay hapishanesini ziyarete giden başkanın kızı mahkumların yönetimi ele geçirmesiyle rehin kalır. Onu kurtarma görevi bir başka suçluya (hak etmediği bir suçtan hapise girecek olan) Snow’a (Guy Pearce) verilir. Bu görevi başarıyla tamamlarsa Snow serbest kalacaktır.

Her durumda cool kalabilen, espiri yapmaya devam edebilen insanlar var mıdır gerçekten? 500 tane mahkumla aynı yerde bir uzay üssündesin, nereden ne çıkacağını bilmiyorsun ve üzerinde bir hoşluk böyle için gıdıklanıyor yanındakini güldürmeye çalışıyorsun. Hayır başkanın kızını etkilemeye çalışıyor diyeceğim ama daha filmin başında polis sorgusunda her soruya karınla şunu yaptık bunu yaptık demesinden ve onca dayak yemesinden ne kadar komik birisi olduğunu koymuştu ortaya ve o sırada hatun yoktu çevresinde. Bu sahne The Usual Suspects‘in başındaki sorgulamaya çok benziyordu.

Daha önce de çekilmedi mi böyle hapishaneden önemli birini kurtarmaya giden mahkum filmi? Escape from New York geliyor aklıma hatta 2013’de remake’ini de yapacaklardı. Onda da Snow gibi bir suçlu (Kurt Russell) başkanı mahkumların arasından kurtarmaya çalışıyordu.

Uykulu Kuytu Puani: 3Başrollerde Guy Pearce ve Maggie Grace oynuyor. Maggie’yi Lost’daki rolüyle hatırlıyorum en çok. Daha filmin başında duruşu hoşuma gitti öyle asil ve güzel diye ama sadece bunlar kurtarmıyor işte. O tutukluğu anca öyle Snow’un espirileriyle ve ortamı yumuşatmasıyla biraz örtülmüş. Guy’a ve oyunculuğuna ve tipine hiç bir lafım yok.

Senaryoda da bazı abartılı yerler gördüm. Bir kere mahkumların başı ile en problemli bir diğer mahkum arasındaki ilişki ayrıntısı gereksiz geldi. Başka bir çözüm de konuyu tıkarmış gerçi. Bir de başkanın kızının Rahibe Teresa gibi bir karaktere sahip olmasını çok abartılı buldum. Demiyorum ki kendinden başka kimseyi düşünmesin ama aptallık boyutuna varacak kararlar alması da gerekmezdi.

Ve MacGuffin olayı.

Filmin başından itibaren bir çanta olması fakat hayati öneme sahip bu çantanın içinde ne olduğunu ne Snow’un ne de bizim bilmememiz ve hiç bir zaman öğrenemememiz güzel bir örnek olmuş.

Not: Fikir Luc Besson‘a aitmiş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.