Les Hommes Libres (2011)

If you wish to experience peace, provide peace for another.

~ Tenzin Gyatso, The 14th Dalai Lama


İkinci Dünya Savaşı öncesi, Alman işgali altındaki Paris’te geçen filmde Cezayirli göçmen Younes (Tahar Rahim) üzerinden müslümanlara ve yahudilere bakılıyor. Younes diğer göçmenlere gizlice malzeme sağlayarak geçimini sağlamaktadır ta ki bir gün polis tarafından yakalanana kadar. Polisin casusluk yaparsa serbest kalacağını teklif etmesiyle bilgi toplamak üzere Paris Camisine sızan Younes içeride bazı arkadaşlar edinecektir ve bunlar müslüman kimliği taşıyan yahudiler olacaktır. O güne kadar sadece kendini düşünen Younes böylece bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Yahudiler ve onlara yardım eden insanlarla ilgili çok film yapılmış bugüne kadar ama müslümanların yahudileri korumasıyla ilgili benim rastladığım ilk film bu. Tarih bilgimi zorluyorum ve yanlış hatırlamıyorsam Kanuni zamanında İspanyol yahudileri Osmanlı Devletine sığınmıştı ve onlara sahip çıkılmıştı. Yine İkinci Dünya Savaşı öncesi Atatürk de Almanya’dan sürülen yahudi bilim adamlarına ve profesörlere  sahip çıkarak üniversite bünyelerine yerleştirerek üniversite reform gerçekleştirmişti. İçlerinde babamın da bulunduğu, bizden önceki kaliteli kuşağın yetişmesinde o hocaların çok büyük katkısı oldu.

Bizim yahudilerle olan geçmişimiz böyle iken mutlaka başka devletlerin de paylaşımları olmuştur ancak alanınız değilse bundan haberdar olmanız zor olur. Ancak böyle bir film çekilecek ve tüm dünya öğrenecek. Müslümanların ve yahudilerin bugün içinde bulundukları şartlar düşünüldüğünde iyi ki çekilmiş denilen bir film.

Not: Film gerçek olaylardan esinlenerek çekilmiş ve değişik kaynaklardan okuduğum kadarıyla Si Kaddour Benghabrit’in imamlık yaptığı Paris Camisi İkinci Dünya Savaşı zamanında (sayılar kesin olmamakla birlikte) 500 ila 1600 yahudiyi kurtarmayı başarmış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.