Les Adoptés (2011)

And when I was little,

I dreamed of meeting you.

The Adopted’ı Mélanie Laurent yönetmiş, senaryo aşamasında yer almış ve oynamış.

Marine küçük yaşta ailesini kaybetmiş ve Millie tarafından evlat edinilmiştir. Millie’nin öz kızı Lisa ile birbirlerine çok bağlı büyüyen iki kardeş büyüdüklerinde de hiç ayrılmamışlar, bir çok şeyi beraber yapmışlar ve hatta Lisa’nın küçük oğlu Leo’yu bile birlikte büyütmüşler. Marine’in rastlantısal bir biçimde Alex ile karşılaşması ve bunun aşka dönüşmesiyle iki kardeş birbirlerinden biraz uzaklaşacaktır. Marine hayatının aşkını bulmuşken bir seçim yapmak zorunda mı kalacaktır?

Böyle soruyorum çünkü devamında olacak olumsuz bir olayı da Marine’in hayatına kendinin çektiğini düşünüyorum, kafasında tüm bu düşüncelerle.

Spoiler!!! Göster

Filmin ismini gördüğümde Orphan gibi bir konusu olacak sandım hiç de bakmadım konusuna. Ben bir çok filmi hakkında hiç bir şey bilmeden izliyorum, etki altında kalmamak için. Korku filmi çıkmadı tabi ki, dram yönü ağır bir film çıktı karşıma.

Marine, Lisa ve Alex üçgeninden anlatılan filmin odağında Marine olması yani sanki ona bakış açılarının verilmesi ve hatta onun tarafından anlatılan bölümün bile Marine odaklı olması senaryodaki en büyük eksiklikti. Sanırım ben şöyle bir şey beklerdim; Ayşe Kulin’in Geniş Zamanlar isimli öykü kitabında ilk 3 hikaye birbiriyle bağlantılıdır. Aslında aynı olayı yaşayan üç kişinin bakış açısıyla anlatılan ve aynı noktada birleşen bir anlatım vardır. Her bir hikayede kimin tarafında anlatılıyorsa orayla özdeşleşmemiz sağlanılarak o tarafa hak vermemiz amaçlanmıştı. Bu karakterlerin de iyi işlenmesiyle olmuştu. Bu filmde eksik olan bu işte. Biz Lisa ve Alex’i tanımıyoruz sadece Marine’in hayatındakilere bakıyoruz. O zaman niye film üçe ayrılarak Marine, Lisa ve Alex yazılıyor?

Bu anlatımı beğenmedim ama yine de benim için de çok önemli olan kardeşlik kısmı kalbimden vurdu. Duygusal yönü yüksek bir film olmuş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.