Les Lyonnais (2011)

 Your past’s your flesh and blood.
And in the end it drags you down.

Momon lakaplı Edmond Vidal çingene kampında büyümüş, çocukluk arkadaşı Serge Suttel ile bir kasa kiraz çalma gibi uyduruk bir suçtan genç yaşta hapise girmiş ve sonrasında kaçınılmaz olarak organize suçlara karışmıştır. Birlikte kurdukları Gang Des Lyonnais çetesi 70li yıllarda çok sayıda silahlı soygun gerçekleştirerek ün kazanmış. Fakat bu yükselişleri 1974 yılındaki tutuklamayla sona ermiş ve uzun süre hapis yatmışlar. Hapisten çıktıktan sonra suç dünyasından uzak duran Vidal, ailesiyle sakin bir hayata geçecek ta ki Serge ile tekrar yolları kesişene kadar.

Film yine Fransa’da 60 ve 70lerde ünlenmiş olan bir başka gangster Mesrine hakkındaki Mesrine: Public Enemy #1 filmini hatırlatıyor. Mesrine’in renkli ve Chopper gibi medyatik olmayı seven kişiliğine karşılık Momon’u film boyunca soğuk, neredeyse hiç gülümsemeyen, soğukkanlı bir suçlu olarak görüyoruz fakat aile ve arkadaşlık bağlarının güçlülüğü, hikayenin odak noktası olması onunla özdeşleşmemizi sağlıyor.

Spoiler!!! Göster

Çete dünyasının acımasızlığını ve arkada dönen oyunları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren film, suç filmleri türünde beğendiğim filmler arasına girdi. Tavsiye ederim, izlemediyseniz Vincent Cassel‘in müthiş oyunculuğuyla Mesrine filmlerini ve Eric Bana‘nın müthiş oyunculuğuyla Chopper‘ı da bu türü sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.