La Délicatesse (2011)

“She allows me to be the best possible version of myself,”

Nathalie ve François birbirine aşık genç bir çifttir. Evlenirler ve çok mutlu olurlar. Süprizlerle dolu kaderleri onları ayırmakta gecikmeyecektir ve François geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybedecektir. Yalnız kalan Nathalie toparlanabilecek midir ve en önemlisi bir daha birine karşı François’e hissettiği duyguları hissedebilecek midir?

Nathalie’yi canlandıran Audrey Tautou’nun güzelliğine diyecek yok. Hatta filmin bir yerinde patronu onun etkileyiciliğini anlatmak için Yoko Ono’dan hareketle efsanevi bir grubu dağıtacak potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Bu sebeple olacak ki Nathalie’nin iş yerindeki İsveç’li Markus ile yakınlaşması sadece filmin içindekileri değil izleyiciyi de hayal kırıklığına uğratıyor. Çünkü Markus biraz pasaklı, saçları dökülmekte olan, orta yaşlı ve azıcık da nerd tripleri olan birisidir. Tüm bunlar Nathalie’yi güldürmektedir ve dikkatini çekmektedir ama işte taşlar yerine oturmayınca inandırıcı olmamaktadır.

Demiyorum ki çirkin biriyle güzel biri birlikte olamaz ama bir insanın geçmişinde unutamadığı bir ilişki varsa ve unutmak üzere kriterlerini düşürüyorsa bu eski ilişkisine daha çok sahip çıkmasıyla sonuçlanır. Yani bir nevi boşluk doldurma yaratıp hayal dünyası içinde yaşamasından başka bir şey sağlamayacaktır bu yeni ilişki. İşte o noktada yanında kimin olduğu çok önemli değildir. Güzel olmuş çirkin olmuştan ziyade biri olmuş önemlidir. Bu da yanındakine alıcı gözle bakmadığına işaret etmektedir.

Film işte bu açıdan benim çevremdeki çiftlerin çoğuna bakıp da aklımdan geçenleri çok güzel izah etmiş.

Peki doğrusu nedir? Yas mı tutulmalı gidenin ardından?

O da değil, öyle olmamalı ama bir denge olması lazım. Belki Markus için iyi bir arkadaş olarak kalması hayrına olacaktı ama o da onu kabul etmek istemedi. Hep öyle değil midir zaten, bir taraf hep fazlasını ister ve acı çekmesin diye ya o tarafa doğru adım atılır ya da ipler koparılır.

Başta sorduğum soruya dönecek olursam, François’e karşı hissettiği duyguları Markus’a karşı hissetmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.