Gone (2012)

You’re that poor girl

The one no one believes.


Jill bir yıl önce bir seri katil tarafından kaçırılmış ve kurtulmayı başarmıştır. En azından o öyle iddia etmektedir. Ama anlattığı büyük parktaki (bizde ona orman denir) hapsedildiği kuyu bulunamadığı için ve bazı bir takım delil yetersizliklerinden kimse ona inanmamış ve hatta akıl hastanesine yatırılarak tedavi görmesi sağlanmıştır. Günümüze gelindiğinde kız kardeşiyle aynı evi paylaşan Jill zamanının büyük bir bölümünde o parkı taramakta, diğer bölümünde ise döğüş sanatlarını öğrenmektedir. Bir gün eve geldiğinde kız kardeşini bulamayacak, ona gene kimse inanmayacak ve tek başına iz sürmeye başlayacaktır.

Jill oldukça kolay yalan söyleyebilen biri. Bunun böyle olması seyirciyi de çokça düşündürüyor acaba her şeyi kafasında kuruyor olabilir mi diye. Aslında olan şu, bu tür durumlarda kalan insanlar yani kendisine ve anlattıklarına inanılmayan insanlar doğruyu söylediklerinde yaşayacaklarını bildiklerinden mecburen yalan söylemeye başlıyorlar. Bunu da çoğunlukla insanları susturmak için yapıyorlar. Aslında kafalarında değişen bir şey olmuyor, yani inandıkları her ne ise ona sıkıca tutunuyorlar. Sadece diğer insanlardan uzaklaşıp ve müthiş bir güvensizlik hissedip böyle bir yola başvuruyorlar. Onların yalanı diğerlerinin doğrusu oluyor çünkü onlardan beklenenin bu olduğunu anlıyorlar. Ve bir de iyileşme sayılıyor tabi. Sonrasında çok kolay yalan söyleyebilen insanlar haline geliyorlar. Film boyunca Jill’in yalan söylemesiyle gözden düşürülmesi çabasının altında ben bunu buldum.

Karakterler güzel seçilmiş, özellikle güven vermeyen yeni dedektif. Amanda Seyfried (Jill) da rolünün altından başarıyla kalkmış. Hikaye oldukça basit ama güzel işlenmiş. Bu tip filmlerde baştan tahmin etmeye çalışırız ya, bunda bayağı bir gidip gelme yaşatacak kadar güzel bir anlatım vardı.
Diğer yandan özellikle polisin işin içinde olduğu sahneler neden bu kadar duyarsızlar sorusunu sıkça sordurdu. Yani bir The Usual Suspects değil ama yine de filme kendinizi verirseniz oldukça sürükleyici gelebilir.
Not: Seri katil türü filmlere göre odak noktasının katil olmaması değişik olmuş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.