Des Vents Contraires (2011)

“To a mover who taught me

black holes only exist within us.”

 

İngilizce ismi Headwinds ya da Türkçe ismiyle Sert Rüzgarlar Olivier Adam’ın 2009 yılında yazdığı romanın sinema uyarlaması.

Yazar olan Paul (Benoît Magimel) ve doktor olan karısı Sarah (Audrey Tautou) iki çocuklarıyla birlikte Paris’te yaşamaktadır. Paul’un başarısız bir yazar olması ve evin geçimini sağlamak zorunda kalan Sarah’ın yıpranması mutluluklarına gölge düşürecektir ve bir tartışma sonrasında Sarah evden ayrılacaktır. Filmin devamında Paul’un çocuklarını alarak büyüdüğü yer olan Saint Malo’ya yerleşmesine, burada yaşadıklarına, olgunlaşmasına ve nasıl hala karısının dönmesini beklediğine tanık oluyoruz.

“Daha fazla devam edemeyeceğim” Sarah’tan duyduğumuz son cümle. Ve puf diye kayboluyor. Bildiğim her şeyi düşündüm ben, özellikle çocukların ne kadar zor terk edilebileceğini, ve şuna karar verdim, ancak çok büyük bir bıkkınlık bu kararı aldırabilir insana. Sonuçta terk ettiğin bir kişi değil sadece, gerçi bir de olsa böyle bir kararı almak kolay olmayacaktır.

Bir de bir şey dikkatimi çekti, bu Paul güya yazar ama film boyunca yazdığını görmüyoruz, sonra elinde bir kitapla editöre gidiyor. Ben baştan onun yazar olmasıyla filmin gidişatını birleştirip acaba Paul’un beyninde mi geziyoruz diye düşünmedim değil. Ve güzel olan bir şey kitabı çok az tanıdığı ama çok değersiz birine ithaf etmiş. Benim gözlerimi doldurdu bu çünkü önemli insanlara birşeyler ithaf etmek çok kolay, hiç kimsenin değer vermeyeceği birine ise hayatında belki tek kereliğine gurur duyma şansı vermek bu. Bir de biliyorsun kimsenin onu bir daha böyle onure etmeyeceğini.

Filmde onure ettiği kişi Samir, eşinden boşanmış ve işsiz güçsüz bir baba. Oğlunu görmesine izin verilmediği için bir gün okul çıkışında onu kaçırıyor ve Paul de başta bilmeyerek sonrasında bilerek Samir’e yardım ve yataklık yapıyor. Ve filmin en güzel cümlesi (yukarıdaki alıntı) de Samir’in ağzından çıkıyor.

Beklentileri altta tutup izlenmesi gereken bir film çünkü çok ağır ilerliyor.

Not: Ben de tezimi cadılara ithaf etmiştim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.