Big Miracle (2012)

Everybody loves whales.

Big Miracle 1988 yılında üç tane gri balinanın Alaska’da buzulların arasında sıkışması ve tüm dünyanın onları kurtarmak için seferber olmasının hikayesi. Film ismiyle konusunu belli ediyor zaten o yüzden ne yazarsam yazayım spoiler olmayacak.

Gerçek bir olaydan esinlenen filmde Greenpeace’in start vermesiyle bir çok insanın ve şirketin ellerinden geleni yapması, Amerika’nın yetersiz kaldığı yerlerde Rusya’nın devreye girerek bu balinaları kurtarmaya çalışması yer almakta. Greenpeace’i temsil eden Rachel Kramer rolünü Drew Barrymore canlandırıyor.

Küçük yaşlarımdan itibaren kayalara tırmanırdım babamın peşinden ve hatırladığım ilk balina ölü bir balina. Hiç o kadar büyük bir balık görmemiştim, biraz önce babamı arayıp sordum boyunu, sen çok küçüktün ondan büyük gelmişti o sana dedi. Bir tarafı yenmişti ve çok yengeç vardı üstünde. Uzun süre o balinaya üzüldüğümü hatırlıyorum.

Big Miracle’da odak noktası kurtarma operasyonu olsun diye çok çok insanların özel hayatı yok, varsa da yüzeysel olarak geçiyor. En önemli şey o balinalar. Balinalara Taş Devri’nin kahramanları Fred, Wilma ve Bambam’ın ismini vermişler.

Not: Amerika yaptığı iyi işleri ballandıra ballandıra anlatmayı seviyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.