4 Luni, 3 Saptamâni Si 2 Zile (2007)

l don’t judge you
for what has happened.

1987 Romanya’sı

Çavuşesku dönemi

Kürtaj yasağı

Biri hamile olan iki yakın arkadaş

Bu eski Demir Perde ülkesinde Çavuşesku’nun iktidara geçmesiyle 1966’dan itibaren kürtaj yasaklanmış ve neredeyse yarım milyon kadın illegal yollarla yapılan düşükler sonucu hayatını kaybetmiş. Bu durum Çavuşesku’nun idamına kadar devam etmiş ve 1989’dan sonra kürtaj serbest bırakılmıştır.

Otilia ve Gabriela aynı yurtta kalan iki oda arkadaşı. Gabriela’nın hamile kalmasıyla birlikte düşük yapmasını sağlayacak yasa dışı yollara başvuracaklardır. Bu arada borç harç para toplamak, gerekli düzenlemeleri yapmak, otel ayarlamak ve hatta illegal doktorla pazarlık yapmak Otilia’ya kalacaktır. O kadar ki parasının yetmediği yerde arkadaşı için vücudunu bile verecektir. Gabriela da tabi. Çünkü seslerini çıkaramaz bir dönemde, haklarının olmadığı bir çağda yaşamaktadırlar ve tüm sistem onlara karşıdır.

Film aktüel kamera kullanımıyla, uzun planlarla ve müzik kullanmadan gerçeği olduğu gibi verişiyle seyirciyi içine çekiyor. 4 Ay 3 Hafta 2 Gün geriye dönük baskıcı ve yasakçı bir dönemi anlatışıyla bir çok festivalde dikkat çekmiş, ödül almış ve aynı zamanda da ilk Altın Palmiye Ödülü sahibi Romen filmi.

1987 – Komünizm – Çavuşesku – Kürtaj yasağı

Not: Gazete küpürlerini kesip ödev yapmıştım Çavuşesku üstüne o yıllarda, üzülmüştüm çok o öyle kurşuna dizilince karısıyla birlikte, nereden bilebilirdim ki onun bir yasağı sonucu binlerce kadının da öldüğünü, kürtajı anlamayacak bir yaştaydım ve ne kadar gerekli olduğunu. Keşke Çavuşesku da zamanında anlasaydı da kuyusunu kazacak çocukların doğmasına izin vermeseydi.

Not 2: Filmin başında bir akvaryum ve içinde iki balık gösterilerek Otilia, Gabriela ve tüm sistem simgesel olarak veriliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.