Safe House (2012)

“Too long a sacrifice

Can make a stone of the heart”


Denzel Washington’u antagonist olarak göreceğim sandım ve sevindim filmin başında. Öyle roller de alsa ya, hep iyi hep doğru nereye kadar?

Eski bir CIA ajanı olan Tobin Frost (Denzel Washington) yıllar önce CIA dışına bilgi sızdırdığı için kara listeye alınmıştır. Cape Town’da Amerikan Büyükelçiliğine sığındıktan sonra o bölgedeki Güvenli Ev’e yerleştirilir. Bu evi bekleyen yine bir CIA çalışanı ama alt pozisyondaki Matt Weston (Ryan Reynolds) eve saldırı düzenlendiğinde Frost’un güvenliğini sağlamayı üstlenir. Bu arada efsane olmuş Tobin Frost’tan çok şey öğrenecektir.

Bir ara tahminler yaparken kendi kendime yok o çok belli olur o değildir gibi çıkarımlarda bulundum sanki izlediğim bir Agatha Christie uyarlamasıymış gibi, bende de öyle oluyor. Bir cinayet mi çözeceğim bir suçlu mu arıyorum hemen en tahmin edilmeyene yönleniyorum sonra basit bir çözümle karşılaştığımda hayal kırıklığına uğruyorum. Hiç bugüne kadar basit düşünmedim ki benim hatam da bu sanırım, beklemiyorum çünkü. Basitlik karşısında çaresizim.

Ne demiştim Denzel’i kötü bir rolde göreceğimi sanmıştım filmin başında, bunu gerçekten istedim uykulukuytu, bu arada ben Denzel’i gerçekten severim ve beğenirim. Azıcık şu kalıplarının dışına çıksalar ya, anti-kahramanların da sempatiyle karşılandığı bir zamanda yaşıyoruz her ne kadar özdeşleşilen antagonistin de iyi (!) bir takım özellikleri olması onu seyirciye yaklaştırsa da olmasa ne olurdu?  Hannibal Lecter‘ın zekasını çıkarsan Anthony Hopkins o role bürünür müydü?

Bilmiyorum, kafam çok karışık uykulukuytu, aklım hep bu gece izleyeceğim Prometheus‘da, çok bekledim onu çünkü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.