In the Land of Blood and Honey (2011)

It’s more about the empty space.

It’s the choice not to do something there.

Bir Angelina Jolie filmi. Aslında kendisinin yazıp yönettiği ilk film. 1992’den 1995’e kadar süren Bosna savaşını konu almakta. Bu savaşa bir de cılız bir duygu eklenmiş. Böyle söylüyorum da sakın yanlış anlaşılmasın. Filmi gerçekten beğendim. Ajitasyon dozu iyi ayarlanmış, duygu sömürüsü yapmadan ne ise o gösterilmiş.

Sırp askeri Danijel savaştan önce müslüman kızı Ajla ile bir barda tanışır. Dans ettikleri sırada içeriye atılan bir bombayla hayatları değişir. Birbirlerini bir dahaki görüşleri savaşın içinde olacaktır. Ajla da diğer bütün genç ve güzel müslüman kızları gibi Sırp askerlerini eğlendirmek üzere karargaha getirilir. Ajla’yı farkeden Danijel onu korumaya çalışacaktır.

Ne düşündüm biliyor musunuz film boyunca, evet bunlar oldu, hem de dibimizde, hem de çok uzun süre kimse bir şey yapmadı, her şeyi geçtim de bunca vahşeti yaşayıp hala coşku olabilir mi insanda? Ne bileyim tekrar sevebilir mi, tekrar gülebilir mi, tekrar hayattan zevk alabilir mi? Biz orada insanların hayatta kaldığına şükrediyoruz da bakalım onlar yaşıyorlar mı, ya da yaşamak istiyorlar mı?

Ne demiştim dojaz iyi ayarlanmış. Yani eğer büyük bir duygu seli ya da büyük bir heyecan bekliyorsanız yok bu filmde; ne ise o verilmiş. Birine tecavüz edilecekse ediliyor, biri öldürülecekse öldürülüyor. Bir açıklama olmadan, zaten herkes herşeyi biliyor öyle değil mi, belki bir tarafın üstüne çok gidilmiş olabilir, ama bu filmi eksilemeyi gerektirir mi?

Ben hala ruhu öldürülmüş insanları düşünüyorsam tüm bunlar oldu bitti olabilir mi?

One thought on “In the Land of Blood and Honey (2011)

  1. […] Yine 2011 yılına ait olan ve Bosna savaşını konu alan In the Land of Blood and Honey filmi aklıma geliyor, ama onda ajitasyon dozu iyi […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.