Le Moine (2011)

Love is like a poison.

We should never love.

 

The Monk Matthew Lewis’in aynı isimli romanının sinema uyarlaması.

The Monk ilk kez 1972 yılında Luis Bunuel’in uyarlamasıyla çekilmiş. 1970’lerde zirve yapan nunsploitation filmlerinden sayılabilir. Bir manastırda rahip olan Ambrosio, rahibe Mathilde’nin onu yoldan çıkarmasıyla şeytani şeyler yapmaya başlar. İlk birlikteliğini Mathilde ile yaşayan Ambrosio’nun gözü dönecek ve güzel Antonia’ya karşı da cinsel haz duyacaktır. Bu arada Antonia’nın kalbini kazanmak için Mathilde’ye büyü yaptıracak ve kazayla annesini öldürecek ve engizisyon mahkemesine çıkmakta gecikmeyecektir.

2011 yapımı The Monk’da ise, manastır önüne bebekken bırakılan ve o manastırda büyüyüp rahip olan Ambrosio’nun yoldan çıkışını izliyoruz. Birkaç farkla. Bu filmde dışta olan herşeyin içsel karşılığı rüyalar ve hayallerle ekrana yansıtılıyor. Bunda Ambrosio’yu baştan çıkaran Valerio isimli yüzü maskeli bir kadın var. O da manastırda yaşamakta ve yüzü yaralı olduğu için maske takmaktadır. Sonradan öğreniyoruz ki bütün derdi Ambrosio’yu ayartmakmış o yüzden bu yolla, manastıra erkek kılığında girmiş. Uçkur engel tanımaz derler ya, filmde bu bariz bir şekilde veriliyor.

Spoiler!!! Göster

1972 yapımı filmde Ambrosio’yu yoldan çıkaran Mathilde bir cadı iken 2011 filminde aynı rolü üstlenen Valerio daha çok şeytanı temsil ediyor. Sonuçta bir dönem şeytani her şeyden cadıların sorumlu tutulduğu gerçeğine bağlı kalan ilk filmden günümüze gelindiğinde bugün için geçerliliğini kaybeden ve yerini şeytana bırakan görüşün ekrana yansıması olmuş.

Ve yine ikinci filmden aklımda kalanlar arasında Ambrosio’nun şeytanla konuşmasında, kendi için bir şey istememesi, kızın delilikten kurtulması için dilekte bulunması İlahi Komedya’yı ve Bruce Almighty’i hatırlattı.

Bir yandan da aklıma hep Abelard and Heloise geldi. Ben ne zaman yoldan çıkmış rahip ve rahibe görsem o hikayeyi bir anarım. Hatta bir parodisi küçük bir bölümde Being John Malkovich’de de işlenmişti.

Onu bunu bilmem, benim en beğendiğim yoldan çıkmış rahipler Tropical Thunder’ın başında, Satan’s Alley isimli fragmandaki rahiplerdi. Bakalım ne zaman bu konu üstünde dönen filmler yapmaya başlayacaklar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.