Dirty Girl (2010)

Anytime you’re in a crowd, there’s a chance,

so you walk around a little straighter,

hoping to look your best, just in case.

Looking everywhere for somebody

who don’t want to be found.

 


Yıl 1987, Danielle o yıllara göre oldukça edepsiz genç bir kızdır. Bunu farkeden öğretmenleri sınıfını değiştirerek onu kaybedenlerin olduğu özel bir sınıfa alırlar. Burada bir projede birlikte çalışmak üzere Clarke ile eşleşir. Bir gay olan Clarke ile birlikte Danielle’in biyolojik babasını bulmak üzere uzun bir yola çıkacaklardır ve yolda da aslında kendileriyle karşılaşacaklardır.

80lerin müzikleriyle dolu geriye dönük bir film olmuş. Kızların cinsel özgürlüğünün sağlandığı yıllar ama daha gayler için henüz öyle değili güzel vermiş. Aslında o yıllarda böyle tipler başrolde yer almazdı genelde de buradan bakınca içsel bir yolculukla birlikte sonunda doğruyu bulma anlamında belki böylece verilmiş. Aklıma izlerken bu senenin bir diğer filmi Easy A’i getirdi. O da 2010 yapımı ve adı çıkmış bir kızın hikayesiydi, bazı bir kaç farkla. Şimdi iki benzer konulu aynı yıl çekilmiş gençlik filmine bakınca, zaman ilerledikçe değerlere dönüşte bir istikrar görüyorum. Yani, bu kenara atılan tiplerin de aslında birer dünyası olduğu, yoldan çıkmış olsa da örnek teşkil edebilecek yaptıklarının olması filmler vasıtasıyla anlatılıyor. Filmde ayrıca Danilla’nın annesi rolünde çok sevdiğim Milla Jovovich var. O da bir önceki kuşağın sınır-sız seksini temsil ediyor. Bu filmde en önemli şey Clarke’ın gay olma sürecinde karşılaştıkları, aile baskısı ve yaşadıklarıyla o günün kabul edilmezinin bugün ne kadar normalleştiğini göstermesi.

Bir diğer üzerinde dracağım da Juno Temple. Onu Mr. Nobody’nin Anna’sı olarak tanıdık, şimdi böyle bir rolle karşımıza çıkıyor. Çokça küfürlü, çokça yoldan çıkmış, çokça kendi belirlediği kurallara göre yaşayan. Bu yüzden de sık sık “nobody likes a dirty girl” lafını duyuyor.

One thought on “Dirty Girl (2010)

  1. […] Amerikan yapımı olsaydı düşük bütçeli ortalama bir film sayılırdı bir de muhtemelen ismi Dirty Girl 2 gibi bir şey […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.