Pieds Nus Sur Les Limaces (2010)

I was the perfect daughter,
just because you weren’t it.

Lily Sometimes’i gördüğümde aklıma Lilya 4-Ever geldi isim benzerliğinden. Her iki film de bir kızın üzerine kurulu. Lilya 4-Ever’da biraz hüzünlü bir hikaye izliyoruz.
Ve Lily Sometimes.
Çok az insanın bildiği filmlerden biri olsa gerek bu film. Oyunculuk almış götürmüş de niye duyulmamış onu anlamadım. Hayatımda gördüğüm en uçuk – deli karakter bu filmdeydi. Emir Kustirica’nın Black Cat White Cat’indeki motorsikletli çılgın kızı geçer nazarımda. Ki onu da çok beğenmiştim ben.

Lily problemli bir kiz kardestir ve annesinin ölümüyle çiftlik evinde yalniz kalir. Her istedigini yapan Lily’e engel ablasi ve enistesinden gelecektir.
Lily gerçek hayatta tahammül edilemeyecek bir kız kardeş, yani öyle acayip şeylerle meşgul oluyor ki boğmak falan geliyor insanın içinden. Sonra bir anda yaptıgı her şey anlamlı oluyor falan. Öyle cümleler çıkıyor ki agzından, akıl fazlası olduğu bile düşünülüyor. Ama bir de bakıyorsunuz ki hayatın içinde en keyif alan da o. Bu sefer durup düşünüyorsunuz, acaba sınır koymasak nasıl olur diye.
Ben aklımda bu film, sokakta yürürken pogaça yemeye basladım, sonra baktım ki kocaman lokmalarla hiç kendime sınır koymadan devam ediyorum yemeye. Bir grup insanin bakışıyla karşılaşınca ne yaptığımı farkına vardım. Ben filmlerde de yaşadığım için çok etkilendiğimde üzerimde taşıyabiliyorum o karakteri. Lily öyle bir karakter işte. Belki bir çok insan beğenmeyecektir onu ya da yarattığını ama beni kendine çekmeyi başardı. Bugün kendimi hep Lily gibi hissettim.
Bir şey var Lily’de belki bir ayrıntı ama beni çokça düşündürdü. Tanıştığı insanlardan özellikle en sessiz ve pasifiyle ilgileniyor. Çok ince bir ayrıntı bu onca ilişki arasında bana şunu düşündürdü, gerçeğe yakın olmuş. Yani bazı cevapları bulmuş sayarsak Lily’i, bunları en bilemeyecek olana vermek istiyor gibiydi.
Bu filmi dün izledim ama bugün yazabiliyorum neredeyse 2 gün düşündüm üzerine, anlat desen anlatılmaz bir şey çıkmış ortaya. Ben dünyasını çok beğendim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.