Burke and Hare (2010)

A man has a right
to scratch out a living.

Burke ve Hare 1800’lerde Edinburgh’da yaşamış iki ceset hırsızının hikayesini kara mizahla anlatıyor. Bu olaylar o dönemde gerçekten olmuş. Hatta William Burke’ün soyadından öldürme teknikleri “burking” olarak İngilizceye geçmiş.

16. yüzyılda 8. Henry suçluların idam edildikten sonra kesilip incelenmesini sağlayan bir kanun çıkarmış ve anatomiyle uğraşanların en sevdiği kral olmuştur herhalde.

Tıp öğrencileri mezar soyguncularını (body snatcher) aradan çıkarıp onlara ödedikleri parayı kendilerine harçlık yapıyorlarmış. Fakat bu işi yaparken görülmeleri üzerine halk ayaklanmış ve hastaneleri yağmalamış, pek çok olay çıkmış. Daha sonra çıkan kanunlar (anatomy acts) ise ayaklanan halkı cezalandırır nitelikte – fakirlerin cesetleri kadavra olarak kullanılabilir. İşte film de tam da böyle bir ortamda geçiyor.

Bu fakir kesimin kadavra olarak kullanılmasının başka sonuçları da olmuş, bunlar filmde yok tabi ki, ama dipnot olarak geçelim. Mesela sadece fakirlerin cesetleri incelendiği için zamanın doktorları anatomiyi binbir hastalıklı ve stresli insanların kadavralarından öğrenmişler. Stres ortamında küçülüp büzüşen “thymus” bezini bu stres dolu hayat yaşayan insanlarda inceledikleri için hep küçük halini normal sanmışlar. “Ani Bebek Ölümü Sendromu” sonucu ölen, fakir olmayan bir ailenin bebeğini inceleyen ve sebebini bulmaya çalışan anatomistler, normal boyuttaki thymus bezini görünce çok şaşırmış ve onların “normal”i hep küçük olduğu için ölüm sebebini buna bağlamışlar. Tabi daha sonra bunun alakalı olmadığı anlaşılmış ama uzun bir dönem tıp okullarında filmdeki gibi fakirlerin kadavraları incelenmiş sadece (*)

Olayların gerçek yüzünü biliyor olmama rağmen bu kara mizah hikayesinde oldukça eğlendim. Başroldeki Simon Pegg’i Mission Impossible, How To Loose Friends & Alinate People ve Shaun of the Dead gibi filmlerden biliyoruz. Bu rolün de altından kalkmış. Filmde ayrıca Christopher Lee, Tom Wilkonson, Tim Curry, Isla Fisher ve hatta minicik bir rolü de olsa Extras dizisinden hatırlayacağınız (Ricky Gervais’in kankası) Stephen Merchant da var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.