La Guerre Est Déclarée (2011)

Why it has fallen on us?
Why Adam?
Because we are able to overcome this.

Bebeklerine beyin tümörü teşhisi koyulan Romeo ve Juliette bu hastalığa savaş açarlar. Evet böyle bir konusu var filmin ama bildiğim diğer hastalık filmlerinden farklı. Bir kere çok olumlu mesajlar veriyor ve hayata karşı dik duruşları hiç bozulmuyor. Yani filmde bahsedilen savaş açma hastalıkla mücadele değil, alışılagelmiş tepkilerle mücadele belki. Belki kimseye benzememek belki denenmemişi denemek.

Yanda görülen afiş resmindeki gibi karşılıyorlar hastalığı ve o derece eğlenmeye çalışıyorlar her evrede. Şöyle bir durum söz konusu ki bu ciddi hastalıklarda hep bir umut bekliyor insan, doktorun ağzından çıkacak bir olumlu mesajı, yüzdesi çok küçük olsa bile bir umut ışığı olsun istiyor işte tam da oraya bakıyor film boyunca Romeo ve Juliette, isimlerinin üzerindeki tragedyayı tersine çevirmek istercesine.

Hepimiz sorunsuz bir hayat istiyoruz öyle değil mi, problemsiz ve olabildiğince pürüzsüz, hep bize olmaz, olmasın diliyoruz belki de bu yüzden de hep öyle olmuyor işte. Bu kriz anlarında da soğukkanlı olabilmek çok önemli.

Benzer durumda kalan insanlara Romeo ve Juliette ve Adam’ın hikayesinin yol göstermesi dileğiyle..

İyi seyirler..

One thought on “La Guerre Est Déclarée (2011)

  1. […] senenin bir diğer filmi de 22 gün önce yazdığım La Guerre Est Déclarée de doğum sonrası ailelerin yüzleşebileceği daha korkunç bir olasılık üzerinde […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.