Cronos (1993)

Something like this
just happens once in a lifetime.

Cronos, Guillermo del Toro’nun 1993 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi. Bir vampir hikayesi ama bildiğimiz vampir hikayelerine biraz uzak.

16. yüzyılda bir simyacı ölümsüzlük veren bir icat yapar. Bu bir yumurta şeklinde ve kurulduğu zaman bir böceğe dönüşen içinde gerçekten bir böcek bulunan ve bulunduğu yere mekanik ayaklarıyla tutunarak çıkan iğne vasıtasıyla vücuda enjekte ettiği sıvıyla insanı ölümsüzleştiren özel bir icat, Cronos (*) Device. Bir deprem sonucu simyacının kalbine saplanan kazık yüzünden öldüğünü görürüz ve aradan 4 asır geçtikten sonra rastlantı eseri Jesus Gris (**) adında bir antikacının eline geçer Cronos. Jesus oldukça yaşlı ve torunuyla dükkanında vakit geçiren bir adamdır. Bir gün bilmeden cihazı kullanır ve ölümsüzlük yolunda ilk adımları atar. Devamı da gelecektir tabi ki bu arada bu buluşun peşinde başkaları da vardır.

Cronos’u diğer vampir filmlerinden ayıran en önemli özellik vampirliğin başlangıç şekli. Evet yine kana özlem var, kan çekiyor falan ama hakim olunabiliyor. Bir de ölümsüzlüğün hep yaşlı insanlarda olması ilginç. Alışmışız ya hep genç ve çekici insanların vampire olmasına, bunda öyle olmuyor. Bir de torunu Aurora nelere şahit oluyor Jesus’un yanında. Guillermo del Toro izlediklerimize bir çocuğun şahit olduğu düşüncesini katıyor, ufak bir kız çocuğunun narinliği/zayıflığı bizi daha çok endişelendirip olayların etkisini artırıyor. Pan’ın Labirenti’nde de bir benzerini düşündürmüştü bana.

Cronos’tan sonra del Toro Amerika’ya gidiyor ve Mimic’i çekiyor. Sonra tekrar İspanya’ya dönüp The Devil’s Backbone’u çekiyor. Sonra sırasıyla Blade 2, Hellboy, çok sevdiğim Pan’s Labyrinth ve Hellboy 2’yi yapıyor. Şu sıralar yeni projesi Pacific Rim ile uğraşıyor. Bu arada bir kaç filmin de prodüktörlüğünü üstlenmiş: Chronicles, The Orphanage, Julia’s Eyes, Splice, Don’t Be Afraid of the Dark ve Puss in Boots bazıları.

* Yunan mitolojisindeki Cronos yunanca zaman anlamına gelen chronos’a benzerlik gösteriyor fakat linguistlere göre iki kelime aynı kökene sahip değil. Cronos’un babası Oranus’u hadım ettikten sonra Oranus’un Rhea üzerinden çekilmesi sonucu üreme ve verimliliğin artması, dolayısıyla zamanın da başlaması ile alakalı olduğu düşünüldüğü için zaman tanrısı  alegorik yorumu kulağa mantıklı gelebiliyor.

** Jesus Gris – Jesus Christ (Hz. İsa) ismine benziyor ve filmde ölüp dirilmesi Hz İsa’nın durumuna benzerlik gösteriyor.

Not: CronoS was here ;)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.