Black Gold (2011)

Because anything that can be bought has no real value.

Konusuna bakacak olursak, 1930’lu yıllarda Arap Yarimadasında iki aşiret reisinin çöl arazisini paylaşmaları bu arada ortak alan olan sarı bölgeye dokunmama kararı almaları, barışı sağlamak için bir tanesinin diğerinin iki oğlunu yanına alması ve bu çocukları büyütmesi, sarı bölgenin de aniden değerlenmesi üzerine kurulu.

Filmin kadrosunda Antonio Banderas’in yanında Slumdog Millionaire’le çıkış yapan Freida Pinto rol alıyor, ve çok sevdiğim Mark Strong. Özellikle Mark’in canlandirdigi Sultan Amar karakteri oldukça güzel cümleler sarf ediyor.

Kadro bunlarla sınırlı değil, geri planda da önemli isimler yer almış. Filmin Prodüktörü Tarak Ben Ammar herkesin reddettiği The Passion of the Christ’in dağıtımını üstlenerek Fransa’da adını duyuran önemli bir dağıtımcı. Yönetmen Jean-Jacques Annaud ise çekimleri uzun süren The Bear, The Lover, Seven Years in Tibet ve çok sevdigim Enemy at the Gates’in yönetmeni.
Bu arada film boyunca bir şey dikkatimi çekti söylemek istiyorum. Enemy at the Gates’in müziği Schindler’in Listesi’nin müziğine oldukça çok benzer. Bu filmde de Enemy at the Gates’in müziginin başı kullanılmış. Olan müzik kulağım bunu ayırt edebildi sadece, notaları gitarla çıkarıp belki eklerim buraya.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.