Red Dog (2011)

…and who know the meaning
of love and loss.

Red Dog Avustralya’da yaşamış efsane bir köpeğin gerçek hikayesi. Bu köpek bir bölgede yaşayan herkesin köpeği olduğu gibi toplumu da birleştirmiş.

Böyle sayılı film var çünkü zordur hayvanla film çekmek, bunu bizzat deneyimlemiştim, bir projem kaza geçirmiş bir köpeğin yaşadıklarını çekmekti. O da gerçek bir hikayeydi ve ben oyuncu köpek çok aramıştım. Yoktu o zaman köpeğim. Şimdi 1 köpeğim ve 7 tane yavrusu var onları tanıdıkça daha çok hayran oluyorum. Bunu anlamak için gerçekten köpek sahibi olmanız gerekiyor. Ben de hayatım boyunca sokaktaki köpekleri sevmiştim, korkusuzca da şimdiki gibi değildi. Bir köpekle yakınlaşınca hepsini tanıyabiliyorsunuz. Şahsen gördüğü her hayvanla konuşabilen biriyim ben, gözlerinden anlayabiliyorum.

Filme dönecek olursam, böyle son yıllarda bir kaç tane etkileyen film oldu beni. Onlardan bahsetmek istiyorum. Buna konu olarak (sadakat) benzeyen meşhur Hachi-ko ve Amerikan remake’i Hachi: A Dog’s Tale geliyor. O da gerçek olaydı ve hatta onun da heykeli Shibuya tren istasyonunda bulunmakta. Bir gün Japonya’ya gidersem bunun için gideceğim. Marley & Me de geliyor aklıma, o da sıcak ve o da duygusal bir filmdi. Bu filmleri köpek sahibi olmadan izledim ben ve bir karar vermiştim, ne olursa olsun köpeğime çok iyi bakacağım ve ne olursa olsun ondan ayrılmayacağım. Bütün hayatım ona göre şekilleniyor o yüzden.

Bir film daha var beni çokça etkileyen, Dean Spanley. Çok ünlü bir film değildir ama beni çokça etkilemiştir. O filmden iki şeyi unutamıyorum, bir tanesi bir köpeğin bir günlük özgürlüğü bir diğeri ise Imperial Tokaji. Henüz içmedim ama Macaristan’a gidersem bu içki için gideceğim.

Başka filmler de var eskiden beri izlediğimiz, Lassie, Benji, 101 Dalmatians, Beethoven, Bingo vs. vs..

Sonuçta içinde bir sevgi barındıran filmler bunlar ve kalplerimize dokunan.

Not: Lütfen aldığınız köpekleri sokağa bırakmayın.

Not 2: Köpek alacaksanız lütfen barınaklara bakın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.