Chronicle (2012)

A lion does not feel guilty when it kills a gazelle, right? You do not feel guilty when you squash a fly… and I think that means something. I just think that really means something.

Film hakkında çokça bilgi vereceğim spoiler olacak ama trailer’da ne görülüyorsa film o kadar zaten yani bilmediğiniz bir şey kalmıyor geriye.

Üç arkadaş yer altında bir oluşum bulurlar ve bununla etkileşime girdikleri için bazı üstün güçleri olur. Aralarından Steve oldukça popülerdir, Andrew ise bir loser, Matt’le akraba olan Andrew’in hasta annesi ve şiddet yanlısı bir babası vardır. İç huzuru olmayan Andrew bu yeni edindiği güçle nasıl başa çıkacağını bilemez.

Aklıma iki şey geldi filmi izlerken, hangisi daha doğru onu düşünüyorum şimdi. Bir tanesi Samson, hani gücünü saçlarından alıyordu ve bir erkekti. Bir tanesi de Stephen King’in ünlü Carrie’si hani gücüne ilk mensturasyon kanamasından sonra sahip oluyordu. Bir çok teorisyene göre bu güç onu cadı yapıyordu. Hatta Barbara Creed onu direk canavar dişi olarak nitelendirmişti. Bir de şu var tabi, Carrie’nin yıllarında gençler üzerine filmler çokça yapılıyordu bir de şu da var ikinci kadın hareketinden sonra kadınlar evet bazı haklar kazandılar ama ekranda cezalandırılmaya da başladılar. Carrie bunun güzel bir örneği her açıdan, yani kadını ekranda canavar bir şeye dönüştürüyor ve sonrasında cezalandırıyor.

Şimdi o yıllar öyleydi,  gençler üzerine de inmişti filmler ve bu gücünü sonradan keşfeden genç filmleri çokça yapıldı  80’lerde de ama yıl olmuş 2012, peki ne anladım?

Şu çok açık ki bir kere erkeklerin güce sahip olması rahatsız etmiyor bunu kötü bir amaç için kullanacak bile olsalar. Bir de filmin verilişi bir korku filminden ziyade bir aksiyon filmi havasında olmuş ya da lay lay lom. Bir de özdeşleşme çok önemli, Andrew’in bir loser oluşu güç ona geçince yaptıklarını haklı çıkarır nitelikteyi, her ne kadar aynı durum Carrie’de de geçerli olsa da, ama onda canavarlaştırma vardı. Bunda da vardı bir miktar, sonlara doğru Andrew’ın aldığı şekil, üzerindeki hastane forması kollar sargıda yüzü yanık içinde ve kötülüğü özdeşleşmeyi zorlaştırıyordu.

Son Sözüm: Menstürasyon kanından güç alan Carrie bir yanda, nereye açıldığı bilinmeyen bir delikten güç alan 3 erkek diğer yanda, çok anlamlı oldu bu tespitim, üzerine daha çok düşüneceğim.

Not: Film boyunca Andrew elindeki kamerayla çekim yapıyor Chronicle ona işaret ediyor aslında.

Not 2: Teenage’ler çok beğenecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.