Young Adult (2011)

 

Sometimes in order to heal, a few people have to get hurt.

Diablo Cody ismini aklınızda tutun. Ben Juno ile öğrenmiştim, kendi hayatını senaryolaştıran bir kadın. Özellikle bu erken gençlik dönemine çokça takılıyor. Belki de aklı hep orda bugünü yaşayamıyor da denilebilir bu iki filmine bakarak.

Young Adult’da Charlize Theron var, Mavis Gary rolünde. Mavis kısa süre önce kocasından boşanan ve yazarlık yapan 37 yaşında bir kadındır. Eski erkek arkadaşının bebeği olduğunu öğrendiğinde doğup büyüdüğü küçük kasabaya geri döner. Amacı tekrar Matt’i elde etmek ve o eski günlere dönmektir. Bu arada gençlik serisi içinde yazdığı yeni devam romanı da burada yaşadıklarına göre şekillenmektedir. Lisede oldukça popüler olan Mavis’in romanına yazdıkları da Diablo Cody gibi kendinden olmaktadır. Sanki biraz çokça o yıllara takılmış gibi davranmaktadır. Aslında büyümüştür yaş olarak ama hala belki işi dolayısıyla belki de içinde kalanlarla, belki geçmişe olan özlemiyle o günleri yaşamaktadır.

Juno ne kadar olgunsa bu Mavis de yaşına göre o kadar az olgunlaşmış. Diablo Cody’nin tezatlık anlayışı bu sanırım. Filmin başından itibaren Mavis’in bir ergen gibi verdiği cevaplara ve yaptığı misillemelere tanık oluyoruz.

Peki nesi çekiyor filmin?

Mavis lisede çok popular bir kızdır ve kasabaya da büyük şehirden döndüğünde aynı şekilde efsane olmaya devam etmektedir. Mutlaka herkesin hayatında böyle insanlar vardır, ya da belki bunu okuyan öyle popular biridir o yüzden konu çekici geliyor. Bir de bir çoğumuz küçük şehirlerde büyüdük, en azından ben öyleyim, nasıl ortak bilinçler oluştuğunu nasıl hiç bir şeyin değişmediğini aynı şeyleri aynı yerde bulmanın ne demek olduğunu biliyorum. İki sene once büyüdüğüm şehre mezunlar balosuna katılmak üzere gittiğimde benim de yaşadığım işte tam da bu filmdeki duygulardı. İç sıkıntısı da dahil, iki günden sonra bakıyorsun herkes aynı, aynı şeyler, aynı..

Çok özendiğim şeyler oldu bu hayatta mesela ben o herşeyi bırakıp küçük bir kasabaya gidip orada yaşayan insanlara gıptayla bakmışımdır hep, mesela Yeşilyurt köyüne gidip orada yaşanılabilir bir ömür diye düşünmüşümdür de ileride belki, şimdi değil. Şimdi İstanbul.

Charlize Theron’un en iyi performanslarından birini izledim bu filmde öyle lay lay lom gözükmesine rağmen karakteri iyi taşımış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.